Dietetyczka Baria3
Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl
Produkty o wysokiej zawartości błonnika, powinny znaleźć się na Twoim talerzu ponieważ spowalniają wchłanianie węglowodanów prostych, co wpływa na dłużej utrzymujące się uczucie sytości. Na przykład jabłko jest bardziej sycące niż sok jabłkowy ze względu na zawarty w nim błonnik. Dodatkowo, posiłki bogate w błonnik często wymagają więcej czasu. Żucie produktów powoduje, że po znacznie mniejszej porcji posiłku odczuwasz pełność w żołądku.
Dieta bogata w błonnik została również powiązana z innymi korzyściami zdrowotnymi, w tym niższym poziomem cholesterolu we krwi, lepszą kontrolą poziomu cukru we krwi i regularną pracą jelit.
Błonnik pokarmowy znajduje się tylko w pokarmach roślinnych, w tym owocach, warzywach, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, orzechach i nasionach. Wyróżnić możemy dwa rodzaje błonnika pokarmowego – rozpuszczalny oraz nierozpuszczalny w wodzie. Rozpuszczalny błonnik pokarmowy to przede wszystkim pektyny. Nierozpuszczalny błonnik stanowią: celuloza, hemiceluloza i ligniny.
Błonnik rozpuszczalny zawarty jest w owocach ( m.in. jabłkach, gruszkach, morelach, owocach jagodowych), płatkach owsianych, pieczywie pełnoziarnistym, nasionach roślin strączkowych i większości warzyw korzeniowych. Natomiast błonnik nierozpuszczalny znajduje się w warzywach kapustnych, otrębach pszennych, kukurydzy, orzechach, również w pełnych ziarnach zbóż.
Błonnik pokarmowy pełni szereg funkcji, dlatego tak istotna jest jego obecność na talerzu bariatrycznym:
Niską zawartość błonnika pokarmowego mają produkty roślinne, które zostały przetworzone, czyli pozbawione okrywy ziarna (mocno oczyszczone, wybielane) np. mąka żytnia, mąka pszeniczna, mąka ziemniaczana – szczególnie typu 500, typu 750. Im mniejsza wartość i jaśniejsza mąka – tym mniej błonnika zawiera. Ponadto mało błonnika pokarmowego znajdziemy również w rozgotowanych, rozdrobnionych i obranych produktach.
Błonnika pokarmowego nie znajdziesz w produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, mleko, nabiał, jaja) a także w produktach tłuszczowych (oleje roślinne, masło, smalec).
Najwięcej błonnika znajduje się w otrębach pszennych (można je dodawać do różnych produktów). Ponadto w warzywach i owocach – surowych, nie obranych, w chlebie pełnoziarnistym i razowym, w płatkach zbóż (nieprzetworzonych), w ryżu brązowym oraz kaszy gryczanej.
Zobacz wpisy powiązane:
Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl
share
Podziel się
Kontakt
Umów się na wizytę
Wrocław
Kalkulator bmi
czym jest BMI?
Zakresy wartości BMI:
Specjalizacja
Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie
O sobie