• Baria 3
 • Blog
 • Jak pozbyć się niechcianych porad po operacji bariatrycznej?
Jak pozbyć się niechcianych porad po operacji bariatrycznej? | Blog Baria3

Jak pozbyć się niechcianych porad po operacji bariatrycznej?

Jako osoby po operacji bariatrycznej mogliście słyszeć nieskończoną ilość porad na temat tego, co jeść i jak postępować przed i po operacji. Faktem jest, że warto postępować zgodnie z zaleceniami swojego zespołu bariatrycznego, a potem słuchać rad innych osób.

 

Oto kilka sposobów na zidentyfikowanie czterech różnych rodzajów "znawców bariatrycznych", poznać dlaczego komentują twoje zachowania i jak na nie reagować.

Kim jest znawca bariatryczny? To osoba, która udziela Ci porad kiedy o nie wcale nie prosiłeś. Istnieje kilka różnych typów osób, które mogą udzielać niechcianych porad. Oto skład: eksperci, krytycy, źli doradcy i wpychacze jedzenia.

 

Eksperci


Najczęściej są to osoby, które z całego serca wierzą, że wiedzą o dietetyce i chirurgicznym leczeniu otyłości więcej od ciebie i chcą narzucić ci swój punkt widzenia niezależnie od tego czy jest on słuszny czy nie. W dużej mierze to osoby, które nie zagłębiają się w temat, znają kilka stereotypów z zakresu chirurgii bariatrycznej, jednak nigdy nie zagłębiali się w temat.

 

Krytycy


Krytycy to ludzie, którzy zawsze oceniają twoje wybory żywieniowe, czy to w pozytywny, czy negatywny sposób. Mogą mieć tendencję do zachowań pasywno-agresywnych, mogą zachęcać do spożywania większej ilości jedzenia lub ograniczać porcję. Tym samym oferować "porady" na temat tego, co jesz, a czego nie jesz. Będą krytykować różne aspekty twojego stylu życia, zawsze odnajdą coś co w ich opinii robisz niewłaściwie.

 

Źli doradcy


Źli doradcy to zazwyczaj przyjaciele, którzy kuszą cię, abyś odszedł od swojego planu żywieniowego, aby sobie pofolgować. Często podpowiadają – to tylko ten jeden raz lub mi odmówisz? Chętnie będą Ci towarzyszyć niezależnie od tego, czy jest to kolejny kieliszek wina, czy kawałek ciasta. Dokonujesz wyboru  stylu życia, który będzie wymagał zaangażowania i wysiłku, czasami przyjaciołom i rodzinie  może być trudno dostosować się do zmian, których dokonujesz.

 

Wpychacze jedzenia


Każdy doświadcza presji jedzenia. Jedzenie jest opakowane w naszą kulturę i sposób, w jaki  odnosimy się do siebie nawzajem. W ten sposób niektórzy ludzie wyrażają miłość i przywiązanie. Niezależnie od tego, czy  jest to wycieczka do  domu babci czy specjalny posiłek, który przygotowała dla ciebie bliska osoba, może być trudno powiedzieć "nie" w tych okolicznościach. Innym powodem, dla którego ludzie wciskają ci jedzenie, mogą być obawy, że nie jesz wystarczająco dużo. Postrzegają  to jako formę "pomagania ci". Możesz na to zareagować, pokazując ukochanej osobie, że wszystko jest w porządku i masz się dobrze, grzecznie odmawiając i dziękując jej za troskę.

 

Czasami przyjaciele i rodzina mają dobre intencje,  ale mają trudności z wyrażaniem siebie. Są  przyzwyczajeni do dzielenia się swoimi opiniami i mogą być nieświadomi, że ranią twoje uczucia. Oto kilka powodów ich komentarza.


Ignorancja


Mogą  nie rozumieć twojej walki o zdrowie i nowy styl życia  lub po prostu nie chcą. 


Niewygoda


Niektórzy ludzie naprawdę lubią jeść w towarzystwie. Na przykład  imprezy towarzyskie, posiłki, spotkania rodzinne.  Jedzenie w twoim towarzystwie może powodować poczucie dyskomfortu.  Czasami więc oferują posiłek,  aby być uprzejmym lub po prostu cieszyć się wspólnym spędzaniem czasu.


Zazdrość


To trudna, ale wciąż przykra rzeczywistość. Inni po prostu mogą być zazdrośni o twój sukces. 
Ludzie w twoim kręgu, którzy również zmagali się z nadwagą czy otyłością, mogą mieć trudności z zaakceptowaniem nowego ciebie. Twój sukces może wydawać się odbiciem ich "porażek".
Osoby, które nie zmagały się z utratą masy ciała, mogą również wykazywać oznaki zazdrości w  oparciu o twoje osiągnięcia. W takich przypadkach nie możesz brać tego do siebie. Bądź dumny, że  zrobiłeś coś dobrego dla siebie, nie możesz kontrolować, jak ludzie się z tym czują.


Sabotaż


Nieświadomie ludzie mogą próbować sabotować twój sukces. Podobnie jak przy zazdrości, w głębi duszy mogą nie chcieć, abyś odniósł sukces. Może to być szczególnie kłopotliwe dla osób, u których kolejny raz dieta nie przyniosła oczekiwanych efektów. Mogą czuć się gorsi, mniej wytrwali, gdy spoglądając na ciebie dostrzegają, że realizujesz skutecznie swój plan i dokonujesz zdrowszych wyborów żywieniowych. Staraj się nie pozwalać im wpływać na twoje zachowanie, znajdź uprzejmy sposób na odrzucenie ich ofert.

 

Jak reagować?


Pamiętaj: nie musisz się nikomu tłumaczyć. Jeśli nie są to osoby z twojego zespołu bariatrycznego, twoje zdrowie nie jest czymś, co musisz z nimi omówić.

I możesz powiedzieć  "nie". Czasami zapominamy, że „nie” jest wystarczającym komunikatem. W niektórych środowiskach może to być trudne, ale zawsze pamiętaj, aby pozostać wiernym sobie i swoim wyborom.

Znajdź odpowiedni dla siebie język, który jest naturalny dla ciebie, w jaki lubisz komunikować się z innymi ludźmi. Przygotuj sobie kilka gotowych odpowiedzi, swego rodzaju gotowce łagodzą presję związaną z zastanawianiem się, co powiedzieć w trudnej sytuacji.

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt