• Baria 3
 • Blog
 • 4 sposoby na pokonanie zastoju spadku masy ciała po operacji bariatrycznej
4 sposoby na pokonanie zastoju spadku masy ciała po operacji bariatrycznej

4 sposoby na pokonanie zastoju spadku masy ciała po operacji bariatrycznej

Kiedy zastanawiasz się nad redukcją masy ciała, wydawać się to może łatwe – jeść mniej kalorii niż spala ciało i sprawa załatwiona. Jednak nie zawsze jest to takie proste.


Co robię źle?

 

Jednak po pewnym czasie stajesz pod ścianą – masa ciała utknęła w martwym punkcie i wskaźnik nie chce ruszyć przez kolejne dni. Pojawia się niepokój, zadajesz sobie pytanie – co robię źle?

Masz za sobą kilka podejść do redukcji masy ciała. Część z nich była bardzo skuteczna. W swojej historii masz już doświadczenie spowolnienia redukcji a nawet jej zatrzymania. Kolejka górska spadków i wzrostów wagi, w dużej mierze doprowadziła cię do wyboru chirurgicznego leczenia otyłości, aby w końcu skutecznie i zdrowo redukować nadmiar kilogramów i utrzymać masę ciała.

Tym razem zastój cię zaskoczył, spowodował niepewność, lęk i poirytowanie. To nie jest jedna z tych diet cud, gdzie jesz tylko grejpfruty lub ta kiedy miałeś stać się samurajem. Przed operacją wspominali, czytałeś, że redukcja może zwolnić, zatrzymać się, jednak dlaczego tak szybko? Przecież starasz się postępować zgodnie z zasadami. Jesz niewielkie porcje w miarę regularnie. Nawadniasz się, a jednak spadek wagi się zatrzymał.

 

Czy zastoje są częścią procesu?

 

Spowolnienie lub zatrzymanie redukcji masy ciała jest wpisane w proces chirurgicznego leczenia otyłości. Operacja bariatryczna jest narzędziem, które uczysz się obsługiwać. Nie jest natomiast magiczną kulą, która naprawi twoje relacje z jedzeniem, nauczy zdrowych nawyków żywieniowych i sprawi, że utrzymasz swoją wymarzoną masę ciała. To jest twoja ciężka praca.

Spektakularny spadek masy ciała po operacji trwa przez pierwszych 6 do 12 miesięcy po zabiegu. Redukowane kilogramy to nie tylko tkanka tłuszczowa, część to masa mięśniowa. Utrata mięśni może spowolnić tempo redukcji. Jednocześnie, przy redukcji masy ciała, twoje potrzeby energetyczne się zmniejszają – inny dzienny wydatek energii był przy BMI 40 a i niższy będzie przy 35. Oznacza to także wolniejszą redukcję.

Masa ciała zmienia się w ciągu dnia. Różnica między porannym a wieczornym pomiarem może sięgać nawet kilku kilogramów. Większość tego przyrostu to woda. Ważne, żeby pomiarów dokonywać raz w tygodniu, o tej samej porze. Codzienne monitorowanie utraconych kilogramów nie daje lepszej kontroli nad redukcją, a spowolnienie czy zatrzymanie może spowodować uczucie niepokoju czy lęku.

Pamiętaj! Nawet jeśli wykonujesz wszystko zgodnie z założeniami – komponujesz posiłki według zasad, zmieniasz nawyki żywieniowe, ćwiczysz regularnie, pamiętasz o właściwym nawadnianiu – to w pewnym momencie redukcja spowolni, a nawet się zatrzyma. Stan ten może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

 

Zatem... Jak przez to przejść?

 

W pierwszej kolejności upewnij się, że masz do czynienia ze stabilizacją masy ciała. Pomiar wagi to tylko postęp spadku kilogramów, jeśli masz dostęp do analizatora składu ciała, na nim monitoruj zmiany. Nawet jeśli masa ciała się zatrzymała, nadal możesz redukować w obwodach. Zmierz się w talii i klatce piersiowej, sprawdź biodra, uda i biceps.

Zacznij monitorować swoje posiłki

Ponownie zacznij monitorować swoje jedzenie. Nabrałeś wprawy w komponowaniu posiłków i zaniechałeś dokładniejszego mierzenia porcji. Być może w twoje codziennie menu wkradają się przekąski lub słodki napój. Przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym, będziesz wiedział czy zmienia się twój metabolizm a może wracasz do swoich przyzwyczajeń sprzed operacji. Bez tej wiedzy zmiana będzie trudna, a nawet niemożliwa do realizacji.

 

Ćwicz regularnie, ale włącz do tego inne formy aktywności fizycznej

 

Jeśli ćwiczysz regularnie, z całą pewnością jesteś w lepszej formie niż kilka tygodni czy miesięcy temu. Zacznij modyfikować aktywność fizyczną. Chodzisz określoną trasą, spróbuj ją zmienić niech będzie bardziej wymagająca dla ciebie. Ćwiczysz głównie kardio, dodaj trochę treningu siłowego. Włącz inna aktywność, np. rower czy pływanie. Dodaj trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT), który brzmi o wiele bardziej przerażająco niż jest w rzeczywistości, a będziesz w stanie spalić więcej energii bez zwiększania czasu spędzanego na treningu.

 

Zastanów się nad swoją dietą, zmień coś!

 

Zmień dietę. Ogranicz nieco węglowodany i zwiększ porcję białka. Nasze ciało ma niezwykłą umiejętność adaptowania się z czasem do założeń diety i ćwiczeń. Sprawia to, że twoje ciało dostosowało się do nowej diety bariatrycznej. Może nadszedł czas, aby trochę zamieszać na talerzu.

Wyśpij się. Znaczenie snu w utracie masy ciała jest niedoceniane. Jeśli nie masz wystarczającej ilości snu, będzie ci trudniej redukować wagę. Z dużym prawdopodobieństwem będziesz miał także większy apetyt i zjesz więcej niż zakładałeś. Sen jest czasem regeneracji dla organizmu, czasem przygotowania na kolejny dzień.

Co bardzo ważne, nie obwiniaj się z powodu zwolnienia czy zatrzymania redukcji. Jest to stan wpisany w proces chirurgicznego leczenia otyłości. Okresy stagnacji w spadku masy ciała zdarzają się wielu osobom i nie musisz radzić sobie sam z tym obciążeniem. Skorzystaj ze wsparcia specjalistów z zespołu baria3, a także możesz liczyć na naszą społeczność. Wszystko co musisz zrobić to wyciągnąć rękę, wsparcie znajdziesz osobiście a także online.

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt