Dietetyczka Baria3
Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl
Redukcja masy ciała w pierwszych 2-3 miesiącach po operacji jest szybka, jednak z czasem spowalnia. Najniższą wagę osiągniesz po około 9-12 miesiącach od operacji. W tym czasie zredukujesz około 70-80% nadmiaru masy ciała.
Jednak po początkowej redukcji masy ciała możliwy jest przyrost wagi, a ilość zwiększonych kilogramów zależy od osoby. Niektórzy pacjenci odzyskają część zredukowanych kilogramów, a waga ustabilizuje się na poziomie utraty 60-70% nadmiaru masy ciała.
Co to jest chirurgia bariatryczna? Odpowiedzieliśmy na to pytanie TUTAJ
Chirurgia bariatryczna to laparoskopowa procedura chirurgicznego leczenia otyłości, w trakcie której, żołądek zostaje zmniejszony o 80% swojej wyjściowej objętości. Nowy organ wygląda jak mały banan i mieści około 150ml płynnego jedzenia. Przypomina rękaw, stąd zabieg nosi nazwę rękawowej resekcji żołądka. W trakcie operacji usuwana jest część żołądka, która odpowiada za produkcję greliny. Nazywana „hormonem głodu” grelina, stymuluje w mózgu ośrodek głodu, pobudza uczucie łaknienia i „zachęca" do przyjmowania pokarmu.
Nowy żołądek ma znacznie mniejszą objętość, co skutecznie utrudnia spożywanie dużych porcji pożywienia. Dzięki łącznemu efektowi - mniejszej ilości hormonu głodu - greliny (zmniejszenie apetytu) i mniejszego żołądka (ograniczenie wielkości porcji), pacjenci po rękawowej resekcji żołądka skutecznie redukują nadmiar masy ciała.
Osoby, które skutecznie i trwale zredukowały masę ciała stosowały kilka istotnych zasad w swoim postępowaniu pooperacyjnym. Cztery ważne nawyki, które związane są ze skuteczną i długoterminową utratą wagi.
Pacjenci muszą zrozumieć, z czego składa się ich żywność i unikać mocno przetworzonej i częściowo przygotowanej żywności. Najprostszym sposobem na osiągnięcie tego jest gotowanie własnych posiłków z produktów nieprzetworzonych. Nie zawsze jest to możliwe, ale nawet wtedy wybory nie powinny obejmować fasy foodów czy słodyczy. Wszystkie produkty spożywcze powinny być wysokiej jakości.
Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać utratę wagi. Pacjenci, którzy odnoszą sukcesy w utrzymaniu utraty masy ciała, są bardziej aktywni fizycznie. Ćwiczenia powinny być wykonywane przez co najmniej 200 minut tygodniowo i powinny być rozłożone na co najmniej trzy sesje.
Utrata masy ciała poprawia jakość snu i może łagodzić zaburzenia snu (np. bezdech senny). Najczęstszymi przyczynami problemów ze snem po operacji bariatrycznej są niewystarczająca ilość snu i zaburzenia rytmu dobowego (np. nocne zmiany).
Szanowanie swojego ciała, regularne monitorowanie masy ciała i kondycji, chodzenie na zalecane wizyty kontrolne po operacji, udział w badaniach przesiewowych odpowiednich dla wieku, szczepienie, niepalenie tytoniu, unikanie alkoholu. To niektóre z czynności i nawyków, które z pewnością pomogą w utrzymaniu zdrowego stylu życia i przyczynią się do utrzymania masy ciała.
Powodzenia zabiegu nie należy oceniać wyłącznie pod kątem utraty masy ciała lub jej wzrostu – należy również wziąć pod uwagę zmiany stanu zdrowia i jakości życia. Przykłady pozytywnych zmian, poza redukcją masy ciała, wskazują na ogólną poprawę sprawności fizycznej i psychicznej, zwiększoną samoocenę, wyższy poziom energii, zmniejszony ból fizyczny, lepsze życie seksualne, bardziej udane zachowania społeczne i poprawę zdrowia emocjonalnego. Zadowolenie z wyniku operacji zaczyna się od wyznaczenia realistycznych celów i uświadomienia sobie swojej aktywnej roli w osiągnięciu i utrzymaniu wyniku.
Zobacz wpisy powiązane:
Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl
share
Podziel się
Kontakt
Umów się na wizytę
Wrocław
Kalkulator bmi
czym jest BMI?
Zakresy wartości BMI:
Specjalizacja
Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie
O sobie