• Baria 3
 • Blog
 • Co dzieje się z hormonem głodu (greliną) po operacji rękawowej resekcji żołądka?
Co dzieje się z hormonem głodu (greliną) po operacji rękawowej resekcji żołądka?

Co dzieje się z hormonem głodu (greliną) po operacji rękawowej resekcji żołądka?

Grelina jest aminokwasem wytwarzanym w żołądku, szczególnie w części znanej jako dno żołądka, znajdującej się w górnej części narządu. Jest również wytwarzany przez pierwszą część jelita cienkiego (dwunastnicę). Ten aminokwas jest hormonem znanym jako stymulator apetytu.

 

Co to jest grelina i jak działa?


Kiedy hormon grelina jest uwalniany, wysyłane są sygnały do mózgu, aby osoba poczuła potrzebę jedzenia. U wielu otyłych pacjentów poziomy wydzielania greliny ulegają zmianie, co w konsekwencji sprawia, że czują większą potrzebę jedzenia, niż faktycznie powinny zjeść. Osoby te spożywają duże porcje posiłków, aby zaznać poczucia sytości.

Poziom greliny jest zwiększany przed spożyciem pokarmu, a następnie zmniejsza się proporcjonalnie do ilości spożywanych kalorii. Poziom hormonu wzrasta, gdy dana osoba jest na diecie redukcyjnej z nieprawidłowo skomponowanymi posiłkami. Grelina odgrywa bardzo ważną rolę w długoterminowej regulacji masy ciała, ponieważ pacjenci często nie odczuwają sytości co utrudnia utrzymanie reżimu żywieniowego przez dłuższy czas.

 

Jak grelina wpływa na przyrost masy ciała?

 

Grelina jest wytwarzana, gdy żołądek jest pusty i w okresach ujemnego bilansu energetycznego, takich jak diety niskokaloryczne, przewlekłe ćwiczenia czy jadłowstręt. To częściowo wyjaśnia, dlaczego osoba, która przechodzi “na dietę”, czuje się głodna. Stężenie greliny wzrasta przed posiłkami, stymulując uczucie apetytu a zmniejsza po spożyciu pokarmu.

 

Jak operacja wpływa na grelinę?

Rękawowa resekcja żołądka jest procedurą, której celem jest ograniczenie wielkości porcji pożywienia. W trakcie operacji usuwana jest część żołądka najbardziej czynna hormonalnie, odpowiadająca za produkcję greliny. Po operacji rękawowej resekcji żołądka pacjent ma mniejszy apetyt, a uczucie sytości uzyskuje się wcześniej i trwa dłużej. Stwierdzono, że poziom greliny we krwi znacznie spada po operacji gastric sleeve, spadek ten jest obserwowany od pierwszego dnia pooperacyjnego i trwa nawet 24 miesiące.

 

Czego tak naprawdę doświadczają pacjenci po operacji rękawowej resekcji żołądka?


Biorąc pod uwagę, że każda osoba jest inna, a ich doświadczenie może się znacznie różnić. Najważniejsze jest to, czego doświadcza pacjent w okresie pooperacyjnym i na podstawie doświadczeń naszych pacjentów, możemy podsumować to w następujący sposób.

Są pacjenci ze zmniejszonym żołądkiem, którzy natychmiast po operacji zauważają znaczną zmianę intensywności głodu, innymi słowy nie odczuwają apetytu przez miesiące, więc muszą nawet ustawić alarm, aby przypominał im, że nadszedł czas na jeden z ich 4-5 posiłków w ciągu dnia.

Z drugiej strony są pacjenci (moglibyśmy powiedzieć, że większość), którzy opisują inne uczucie apetytu w porównaniu do tego, co postrzegali przed operacją, więc nie przestają czuć się głodni, gdy minęło kilka godzin bez jedzenia, ale to uczucie nie jest już tak intensywne i nieprzyjemne, ale po prostu mówi im, że nadszedł czas, aby coś zjeść.

Pozwala im to być bardziej świadomymi, pozwala dokonywać odpowiednich wyborów żywieniowych, jeść powoli i w odpowiednich ilościach. Warto również wspomnieć, że we wczesnym okresie pooperacyjnym, kiedy pacjenci zaczynają przyjmować pokarmy stałe, wielu z nich nie zna jeszcze w pełni możliwości swojego nowego żołądka - wielkości porcji, konsystencji czy tolerancji produktów. Osoby te często nie zmieniły swojej relacji z jedzeniem, więc mogą początkowo "przejadać się" co w konsekwencji może prowadzić do nudności, wymiotów, uczucia zatkania czy bólu w klatce piersiowej. Przez przejadanie się należy rozumieć, że pacjent zamiast 4 kęsów jedzenia je 5 lub 6.

Ten proces to nauka jedzenia. I to jest właśnie kluczowy moment w podejmowaniu wszelkich możliwych wysiłków i zmian nie tylko w jakości i ilości jedzenia, ale także w aspekcie psychicznym i emocjonalnym. Wszystko w celu utrzymania przez lata utraty wagi, ponieważ jeśli pacjent nie wykorzysta skutecznie tego cennego okresu zmian, który trwa około 18 miesięcy, może odzyskać utraconą masę ciała.

 

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt