• Baria 3
 • Blog
 • Jak wystartować po operacji bariatrycznej?
Jak wystartować po operacji bariatrycznej?

Jak wystartować po operacji bariatrycznej?

Poddanie się operacji bariatrycznej to duże wyzwanie, jednak podróż do lekkiego życia nie musi być drogą przez mękę. Chirurgiczne leczenie otyłości to zobowiązanie do zmiany stylu życia, walka o zdrowie psychiczne i fizyczne. Jeśli zastanawiasz się, jak wrócić na właściwe tory po operacji bariatrycznej, poznaj kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.

 

Pacjenci bariatryczni zwykle mają wiele pytań. Dlaczego nie pije się podczas posiłków i przez 30 minut po jedzeniu? Co się stanie, jeśli żołądek się rozciągnie? Co to jest reset żołądka? Czy istnieją grupy wsparcia, które mogą mi pomóc? Czy naprawdę mogę mierzyć porcje jedzenia, porównując je z wielkością pięści?

Po operacji bariatrycznej warto cierpliwie i sumiennie realizować zalecenia, pracować nad nowym celem, jakim jest trwała i skuteczna redukcja masy ciała. Nagroda jest tego warta.

Dowiedz się więcej o procesie rekonwalescencji


Operacja bariatryczna wykonywana jest metodą laparoskopową. Zostaniesz poddany znieczuleniu, a po przebudzeniu będziesz czuć się obolały. Po operacji żołądek i okolice ran pooperacyjnych na brzuchu będą opuchnięte, dla poprawienia Twojego komfortu zostaną podane leki przeciwbólowe. Mogą wystąpić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak mdłości czy zaparcie.

Przez pierwsze kilka tygodni Twoja dieta będzie bardzo ograniczona. Możesz szybko odczuwać zmęczenie, dlatego upewnij się, że poświęcasz odpowiedni czas na odpoczynek. Pamiętaj o nawadnianiu i właściwej podaży składników odżywczych. Ponadto pamiętaj o pielęgnacji ran pooperacyjnych.

 

Dowiedz się, jaki poziom aktywności jest bezpieczny

W pierwszych tygodniach po operacji rękawowej resekcji żołądka czy gastric bypass należy  zmniejszyć aktywność fizyczną. Pamiętaj, że twoje ciało właśnie przeszło poważną operację i potrzebuje czasu, aby się wyleczyć.

Po kilku tygodniach, możesz zacząć podnosić poziom aktywności. Dopytaj swojego lekarza kiedy bezpiecznie możesz rozwijać ćwiczenia. Spacer jest jednym z najlepszych sposobów na  rozpoczęcie aktywności. Powoli będziesz w stanie podnieść ilość aktywności fizycznej i ćwiczeń, które możesz wykonać.

Jest to okazja, aby budować nawyk treningów, które lubisz. Prowadzenie aktywnego stylu życia, który integruje zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną, jest najskuteczniejszym sposobem na utratę masy ciała i utrzymanie jej z na długo po operacji.

 

Jedz odpowiednie pokarmy

 

Po operacji będziesz współpracować z naszą dietetyczką, aby pomóc Ci bezpiecznie rozbudowywać posiłki. Dowiesz się kiedy wprowadzać poszczególne produkty, z czego powinny składać się posiłki. Na początku będziesz na rozdrobnionej diecie o miękkiej konsystencji, a następnie zaczniesz rozbudowywać ilość zjadanych pokarmów.

Będziesz dostosowywać swoje nawyki żywieniowe, szybciej poczujesz sytość nawet po niewielkich ilościach jedzenia. Będziesz uczyć się popijania małymi łykami, poświęcania kilkunastu minut na posiłek. Kluczem do sukcesu jest rozwijanie zdrowych nawyków żywieniowych, które pozostaną z Tobą przez całe życie. Zasady, które wprowadzisz do swojej codzienności, uronią cię przed wzrostem masy ciała w przyszłości.

Mając to na uwadze, pierwsze kilka miesięcy po operacji bariatrycznej ma kluczowe znaczenie w drodze do lekkiego życia, dlatego ważne jest, aby trzymać się właściwego planu żywieniowego. Jeśli w pewnym momencie poczujesz, że redukcja masy ciała zwolniła, Twoja dieta rozminęła się z zasadami i jesz tak, jak przed operacją, możemy pomóc Ci wrócić na właściwe tory po operacji bariatrycznej. 

Jesteśmy tu dla Ciebie. Skontaktuj się z nami, odwiedź nasz profil na mediach społecznościowych, poznaj odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt