• Baria 3
 • Blog
 • Kiedy zacząć ćwiczenia po operacji bariatrycznej?
Kiedy zacząć ćwiczenia po operacji bariatrycznej?

Kiedy zacząć ćwiczenia po operacji bariatrycznej?

Jednym z kluczowych kroków na drodze do udanej, trwałej redukcji masy ciała po operacji bariatrycznej są ćwiczenia. Odgrywają one istotną rolę zarówno w procesie przygotowania do operacji jak i po niej. Dowiedz się, jak szybko możesz rozpocząć aktywność fizyczną, które z ćwiczeń są najlepsze dla twojego nowego stylu życia.


Nasi pacjenci często zadają pytania dotyczące ćwiczeń. Chcą wiedzieć, czy i kiedy mogą rozpocząć aktywność fizyczną po operacji bariatrycznej oraz jakie rodzaje ćwiczeń są bezpieczne. Z pewnością mogą i powinni ćwiczyć po operacji rękawowej resekcji żołądka czy gastric bypass. Decydując się na zabieg pacjenci chcą cieszyć się lepszym zdrowiem, a ćwiczenia - wraz z prawidłowo zbilansowaną dietą - są niezbędnym uzupełnieniem operacji. Oto niektóre z najczęstszych pytań dotyczących ćwiczeń:

Dlaczego ćwiczenia są ważne po operacji bariatrycznej?


Ćwiczenia są jednym z narzędzi, które pomogą Ci osiągnąć i utrzymać najlepsze zdrowie po operacji. Bycie aktywnym wspiera:

 • Zachowanie beztłuszczowej masy ciała i siły mięśniowej
 • Zwiększenie stabilności stawów i wytrzymałość kości
 • Poprawę elastyczności skóry po operacji bariatrycznej
 • Redukcję masy ciała po operacji - i co najważniejsze - pomaga utrzymać docelową wagę

 

Inną korzyścią płynącą z ćwiczeń, która jest ważna dla wielu osób, jest to, że pomaga im w dalszym radzeniu sobie z niektórymi współistniejącymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi, które skłoniły ich do poddania się chirurgicznemu leczeniu otyłości.

 

Jak szybko mogę zacząć ćwiczyć po operacji bariatrycznej i od czego zacząć?

 

 1. Zacznij od odrobiny ruchu.


  Często zdarza się, że po operacji brakuje ci sił, jesteś obolały, jednak niewielki ruch, taki jak 5 do 10 minut marszu kilka razy dziennie, może pomóc w powrocie do zdrowia i jest zalecany przez naszych specjalistów.

 2. Powoli zwiększaj swoją aktywność fizyczną.

  Stopniowo zwiększaj swoją aktywność fizyczną podczas procesu rekonwalescencji. Bezpiecznie jest rozpocząć ćwiczenia po 2 tygodniach od operacji bariatrycznej. Prosimy pacjentów o unikanie podnoszenia ciężarów przez pierwszych kilka tygodni po operacji.

 3. Uważaj na ćwiczenia, które wymagają równowagi.

  Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest równowaga. Po operacji środek ćiężkości twojego ciała zmienia się z powodu utraty masy ciała, a to może wpłynąć na twoją stabilność. W ciągu pierwszych miesięcy po operacji najlepiej unikać ćwiczeń, które w dużym stopniu zależą od równowagi.

 

Jakie rodzaje ćwiczeń wybrać po operacji bariatrycznej?

Potrzebujemy 2 rodzajów ćwiczeń, niezależnie od tego, czy mieliśmy operację bariatryczną, czy nie:

Ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie lub jazda na rowerze, aby zwiększyć wydolność.
Trening siłowy, taki jak podnoszenie ciężarów lub trening obwodowy, który pomaga budować i utrzymywać mięśnie i mocne kości.

 1. Idź na spacer.

  Masz wiele opcji bycia aktywnym po operacji. Rozpocznij od spacerowania. Chodzenie jest łatwe i nie wymaga specjalnego sprzętu. Nawet jeśli wszystko, co możesz zrobić na początku, to chodzić po domu kilka razy dziennie, to sprawi, że będziesz się poruszać i budować nawyki związane z aktywnością fizyczną.

 2. Spróbuj pływania, aerobiku w wodzie czy jazdy na rowerze.

  Pływanie i aerobik w wodzie są doskonałym wyborem ćwiczeń, ponieważ nie obciążają  stawów, zapewniając jednocześnie ćwiczenia aerobowe i trening siłowy. Jazda na rowerze jest również dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, że możesz zmodyfikować prawie każde ćwiczenie, aby dostosować je do swoich możliwości i potrzeb.

 3. Po 6 miesiącach przejdź do aktywności aerobowej i treningu siłowego.

  W ciągu pierwszych 6 miesięcy po operacji zastosuj około 30 minut ciągłej aktywności aerobowej (orbitrek, pływanie, marsz) 3 do 5 razy w tygodniu. Dodaj również trochę treningu siłowego do swojego planu treningowego. Po sześciu miesiącach pracuj nad zwiększeniem aktywności fizycznej. Staraj się utrzymać tening areobowy przez 45 minut ciągłej aktywności co najmniej 4 dni w tygodniu i kontynuuj trening siłowy.

Dla niektórych osób trening o wysokiej intensywności może być lepszym rozwiązaniem. Skonsultuj z lekarzem czy możesz włączyć treningi w wyższych obciążeniach.

 

O czym należy pamiętać podczas ćwiczeń po operacji bariatrycznej?


Ćwiczenia, podobnie jak zmiany w diecie, są narzędziem zdrowego stylu życia. Aktywność fizyczna może pomóc Ci zbliżyć się do założonej masy ciała i pomóc ją utrzymać, gdy już ją osiągniesz. Chcesz, aby ćwiczenia stały się częścią codziennej rutyny? Znajdź zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność.

Nie bój się próbować nowych rzeczy. Jeśli wcześniej unikałeś zajęć ruchowych z powodu swojej masy ciała lub współistniejących schorzeń, to teraz nadszedł czas, aby wypróbować te aktywności, na które wcześniej nie było miejsca. Joga, aerobik lub boks mogą okazać się rozwiązaniem dla Ciebie.

Na koniec pamiętaj, że utrata masy ciała jest jak maraton, a nie sprint. To wymaga czasu, a każdy dzień jest okazją do przyjęcia nowego stylu życia.

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt