Baza wiedzy

Pytania i odpowiedzi

FAQ

Która operacja bariatryczna jest lepsza?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Tak jak jedna fryzura nie pasuje wszystkim ludziom, tak nie jest możliwe wykonanie tej samej operacji u wszystkich osób z otyłością. Powodów ku temu jest wiele. 

Decydujące są płeć, wiek, choroby towarzyszące, przebyte w przeszłości operacje, nawyki żywieniowe pacjenta itd. Każdorazowo chirurg stara się, aby wybrana operacja była do pacjenta dopasowana idealnie. Nie jest to bynajmniej łatwy wybór, bo ilość zmiennych bywa czasem bardzo długa. 

Staramy się, oczywiście, uwzględniać również preferencje samych pacjentów, ponieważ jest bardzo ważne, aby pacjent "wierzył" w swoją operację. Warto dodać, że wszystkie operacje, które wykonujemy mają podobną skuteczność w leczeniu otyłości i żadna z nich nie jest obiektywnie lepsza od pozostałych.

Ile kosztuje chirurgiczne leczenie otyłości w Szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu?

Operacje rękawowej resekcji żołądka, bypass'u żołądka oraz mini gastric bypass kosztują 22 900 zł, natomiast operacja rewizyjna (operacja wykonywana po wcześniej wykonywanych operacjach bariatrycznych) tzw. operacja re-do - 25 900 zł. Podane ceny obejmują zarówno leczenie operacyjne, opiekę szpitalną oraz pierwszą wizytę kontrolną miesiąc po operacji u chirurga, dietetyka i psychologa

Dodatkowo oferujemy naszym pacjentom pakiet diagnostyczno-konsultacyjny poprzedzający leczenie operacyjne, który kosztuje 3 950 zł. Pakiet diagnostyczny w szpitalu nie jest obowiązkowy i pacjent ma prawo wykonać diagnostykę poza szpitalem, z wyjątkiem konsultacji dietetycznej i psychologicznej, które muszą być wykonane u nas.

Decydując się na pakiet: leczenie operacyjne + diagnostyka, ceny wynoszą odpowiednio: 26 150 zł dla operacji rękawowej resekcji żołądka, bypass'u żołądka oraz mini gastric bypass, a także 28 900 zł dla operacji rewizyjnych.

Zmagam się z otyłością, ale nie rozważam jeszcze leczenia chirurgicznego. Jak możecie mi pomóc?

Zapraszamy na konsultacje z dietetyczką kliniczną. Otrzymasz rzetelne i spersonalizowane porady dotyczące Twojego odżywiania, a także propozycje menu.

Razem z dietetyczką sprecyzujesz cel, jaki chcesz osiągnąć i dostaniesz do tego narzędzia. By pomóc Ci znaleźć motywację do walki z chorobą spotkaj się z naszą psycholożką.

Dowiesz się więcej o sobie i o błędach jakie wszyscy popełniamy, kiedy jesteśmy sam na sam z dużym problemem. Pamiętaj, że otyłość jest chorobą, którą powinni leczyć specjaliści.

Rozważam chirurgiczne leczenie otyłości. Od czego zacząć?

Zacznij od konsultacji z jednym z naszych chirurgów. Dowiesz się, na czym polegają operacje bariatryczne, jakie niosą korzyści i zagrożenia oraz jakie są długofalowe korzyści skutecznego leczenia otyłości.

Poddanie się każdej interwencji chirurgicznej jest zawsze trudną decyzją, która musi być podjęta na podstawie racjonalnych argumentów, a nie wiedzy z forów internetowych, gdzie każdy może zabrać głos.

Pamiętaj że chirurgia bariatryczna jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości olbrzymiej.

Dlaczego zalecono mi redukcję masy ciała przed zabiegiem chirurgicznym?

Utrata masy ciała przed operacją bariatryczną może zmniejszyć ryzyko powikłań podczas operacji i może przyspieszyć regenerację po zabiegu chirurgicznym.

 

Celem diety przedoperacyjnej jest zmniejszenie wielkości wątroby oraz budowanie zachowań żywieniowych, które odgrywają istotną rolę w chirurgicznym leczeniu otyłości.

Czy nie będzie lepiej i bezpieczniej, jeśli zdecyduję się na leczenie balonem zamiast operacji?

Bezpieczniej – może tak, czy lepiej - niekoniecznie. Na pewno nie raz zastanawiali się Państwo, dlaczego leczenie samą dietą w przypadku otyłości nie działa. Otóż głównie dlatego, że nawet najlepsza dieta, stosowana jak najskrupulatniej ostatecznie zostaje zarzucona, zostawiając pacjenta z wcześniejszymi przyzwyczajeniami i błędami, doprowadzającymi do ponownego przyrostu masy ciała.

Z balonem jest bardzo podobnie. Dopóki znajduje się w żołądku, zmniejsza aktywną objętość żołądka, pozwalając na przyjmowanie mniejszej ilości pokarmu tak długo, dopóki nie zostanie wyjęty. Zaraz potem pacjent zostaje sam na sam ze „swoją” pierwotną objętością żołądka, a jedyną bronią jaka mu pozostanie jest ponownie jedynie silna wola.

Dlatego leczenie otyłości balonem żołądkowym ma sens jedynie w pewnych szczególnych sytuacjach i każdorazowo jest traktowana jako etap wstępny przed podjęciem ostatecznego leczenia operacyjnego. Najczęściej sięgamy po leczenie balonem żołądkowym albo u pacjentów bardzo otyłych albo u bardzo schorowanych, u których ryzyko leczenia operacyjnego jest początkowo zbyt wysokie. Dzięki zastosowaniu terapii balonem jesteśmy w stanie zmniejszyć wagę tych pacjentów, jak również, dzięki redukcji wagi, poddać lepszej kontroli choroby towarzyszące otyłości.

Wykonanie operacji po wstępnej redukcji masy ciała jest w takiej sytuacji naturalnym, kolejnym etapem kompleksowego leczenia otyłości. Jest błędem zakładanie balonu u pacjentów z przeciętną, jak na otyłych pacjentów, masą ciała i wskaźnikiem masy ciała (poniżej 50), ponieważ takich pacjentów można z powodzeniem operować najczęściej bez przeprowadzania etapów pośrednich.

Należy pamiętać, że po 6 miesięcznej terapii balonem ściana żołądka zawsze jest nadmiernie pogrubiała, co zwiększa ryzyko powikłań po późniejszym leczeniu operacyjnym. Zysk z terapii balonem powinien być więc większy niż ryzyko powikłań wynikających z jego zastosowania. Reasumując: balon żołądkowy może być świetną metodą leczenia wstępnego otyłości, ale najczęściej nie ostateczną.

Mam zgagę. Na którą operację powinnam/powinienem się zdecydować?

W przypadku, kiedy pacjent cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy, czyli ma, potocznie mówiąc, zgagę, operacją z wyboru jest operacja gastric bypassu.

Unikamy wykonania w takiej sytuacji operacji resekcji żołądka, ponieważ po niej jednym z częstszych skutków ubocznych jest właśnie powstanie lub utrzymywanie się istniejącego wcześniej refluksu żołądkowo-przełykowego.

Utrata dużej masy ciała po leczeniu operacyjnym zdecydowanie nie rekompensuje dolegliwości w postaci refluksu, które skutecznie potrafią uprzykrzyć codzienne życie szczupłego już pacjenta. Czasem refluks występujący po mankietowej resekcji żołądka wymaga kolejnych operacji.

Ile czasu spędzę w szpitalu, chcąc podjąć leczenie operacyjne?

Zgodnie z zasadą: "Co nagle, to po diable" pobyt w szpitalu, kiedy pacjent jest leczony operacyjnie, musi potrwać kilka dni. Najczęściej wygląda to następująco:

Dzień pierwszy - dzień przyjęcia do szpitala. Przyjęcie ma miejsce najczęściej około południa. Pacjent ma pobieraną krew na badania, których wykonanie jest niezbędne przed operacją. Spotyka się z anestezjologiem, jak również z chirurgiem, który będzie pacjenta operował na drugi dzień. Jest to czas na zadanie wszystkich nieodpowiedzianych dotychczas pytań oraz wyrażenie zgody na leczenie operacyjne.

Dzień drugi - dla chirurga tzw. doba zerowa - w tym dniu pacjent jest operowany. Operujemy od rana. Niestety nie wszyscy są operowani równocześnie, dlatego, część z Państwa będzie się stresowała przed swoją operacją jedynie przez chwilę, z samego rana, a niektórzy nieco dłużej. Po operacji pacjent standardowo trafia na salę pooperacyjną, gdzie przebywa aż do następnego dnia do godzin porannych.

Dzień trzeci - pierwsza doba pooperacyjna - w tym dniu, z rana, pacjent ma ponownie pobieraną krew na badania. Pozwala to na pełniejszą ocenę stanu pacjenta po operacji. Po pozytywnej ocenie przez chirurga, przy prawidłowych badaniach krwi, pacjent może rozpocząć w tym dniu przyjmowanie doustne wody. W tym dniu pacjenci bez problemu opuszczają samodzielnie własne łóżko i spacerują po szpitalnych korytarzach, a przy ładnej pogodzie, również na terenach zielonych przed szpitalem.

Dzień czwarty - druga doba pooperacyjna - podobnie, jak dzień wcześniej, pobierana jest krew na badania. Po badaniu lekarskim i przy prawidłowych badaniach krwi, pacjent rozpoczyna żywienie doustne. Na pierwszy ogień idzie - jogurt naturalny!!! Pacjenci twierdzą, że jest PYCHA ;) Ten dzień jest dla części naszych pacjentów dniem wypisu. Po ostatniej kontroli ran i upewnieniu się, że pacjent poradzi sobie samodzielnie bez opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, pacjenci wypisywani są ze szpitala do domu.

Dzień piąty - trzecia doba pooperacyjna - w tym dniu, praktycznie 100% pacjentów bariatrycznych domaga się opuszczenia szpitala, jako że przy braku jakichkolwiek istotnych dolegliwości nie mają już najmniejszych wątpliwości, że dalszy pobyt na oddziale szpitalnym, jest bardziej pobytem hotelowym niż leczniczym.

Kiedy wrócę do pełnej sprawności fizycznej?

Sam proces rekonwalescencji jest dość krótki. Większość pacjentów w ciągu miesiąca wraca do normalnego funkcjonowania. Już po opuszczeniu szpitala możliwe są spacery i normalna aktywność domowa. Na dłuższe spacery czy zajęcia na basenie przyjdzie czas po około 4 tygodniach.

Jeśli chodzi o bardziej obciążające ćwiczenia fizyczne zalecamy poczekać do 3 miesięcy po operacji. Tyle czasu potrzebuje na pełne wygojenie powięź – najsilniejsza z warstw powłok brzusznych, która chroni nas przed powstawaniem przepukliny.

Czy po operacji bariatrycznej pozostają blizny?

Wszystkie operacje wykonujemy w technice laparoskopowej, a to oznacza że na brzuchu robimy najczęściej 5 nacięć o długości około 1-1,5 cm w celu wprowadzenia narzędzi. Rany zaszywamy szwem kosmetycznym.

Bardzo dbamy o estetykę i mamy świadomość, że jest to kwestia istotna dla większości naszych pacjentów. Ostatecznie na brzuchu pozostaje 5 poprzecznych kresek, które po kilku miesiącach są trudno widoczne i nie stanowią poważnego defektu estetycznego.

Jak wygląda opieka nad pacjentem po wyjściu ze szpitala?

Przede wszystkim pozostajemy do dyspozycji pacjenta przez cały okres rekonwalescencji. Zachęcamy do kontaktu drogą mailową lub telefoniczną w razie pojawienia się jakichkolwiek pytań czy problemów. Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się miesiąc po operacji i obejmuje kontrolę u chirurga, dietetyka oraz psychologa.

Na kontrolę pacjent powinien dostarczyć aktualne wyniki badań z krwi. Celem wizyty jest monitorowanie procesu rekonwalescencji, ocena suplementacji witamin oraz poszerzenie diety pod kierunkiem dietetyka. Kontrole zalecamy co 3 miesiące przez pierwszy rok od operacji.

Jaki jest rozmiar mojego nowego żołądka?

Wielkość żołądka zależna jest od rodzaju zabiegu chirurgicznego. Bezpośrednio po operacji bariatrycznej waha się ona od 50 do 150 ml, czyli w przybliżeniu jest to objętość kieliszka do połowy filiżanki.

Czy będę w stanie przyjmować leki po zabiegu?

Małe tabletki mogą być przyjmowane tak jak przed zabiegiem. Większe leki mogą być łamane lub rozgniatane, aczkolwiek najczęściej nie jest to potrzebne. Skontaktuj się z lekarzem prowadzącym w celu skonsultowania podaży leków.

Kiedy mogę wrócić do pracy?

Możesz wrócić do pracy tak szybko, jak czujesz się w stanie. Zazwyczaj 2-6 tygodni dla większości prac biurowych i 6-8 tygodni dla pracy fizycznej. Pamiętaj, że o gotowości powrotu do pracy nie decyduje jedynie samopoczucie fizyczne i psychiczne, ale również umiejętność zadbania o posiłki.

Co to jest talerz bariatryczny?

Talerz bariatryczny to graficzna forma przedstawiająca zalecenia żywieniowe po operacji. Główną i najważniejszą częścią każdej porcji jedzenia powinny być produkty będące źródłem białka, następnie warzywa, a jako ostatnie źródła węglowodanów.

Dlaczego płyn jest ważny?

Ważne jest, aby spożycie płynów sięgało poziomu około 1500 ml lub więcej dziennie. Pomoże to utrzymać odpowiedne nawodnienie organizmu. Należy popijać małymi łykami przez cały dzień. Płyny powinny być bezkaloryczne, bez kofeiny i bez gazu. Pamiętaj o zachowaniu odstępu, 30 minut przed i po posiłku.

Czy po operacji konieczne jest przyjmowanie witamin?

Zdecydowanie kosztem związanym z przeprowadzeniem operacji bariatrycznej jest konieczność praktycznie dożywotniego przyjmowania witamin oraz mikro i makroelementów, takich jak m.in. żelazo. Witaminy są substancjami, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Niestety nasz organizm nie potrafi ich samodzielnie syntezować. Niezbędne jest więc ich dostarczenie wraz z pokarmem. Odpowiednia ilość witamin trafia do naszego organizmu, jeśli odżywiamy się zdrowo i regularnie.

Niestety po leczeniu bariatrycznym ilość pokarmu przyjmowanego przez pacjenta jest na tyle niewielka, że niemożliwe jest dostarczenie niezbędnej ilości witamin w małej objętości jedzonego pokarmu. Konieczne jest więc uzupełnianie witamin w postaci preparatów witaminowych. Tylko w ten sposób możliwe jest dostarczenie odpowiedniej ilości witamin naszemu organizmowi.

Dlaczego białko jest tak ważne?

Białko jest niezbędne po zabiegu bariatrycznym, aby wspomóc proces gojenia i zachować masę mięśniową. Realizacja założonych planów żywieniowych na białko jest istotna w procesie rekonwalescencji pacjenta bariatrycznego. Pamiętaj jeść źródła białka jako pierwsze!

Co zrobić, jeśli odczuwam nudności?

W pierwszej kolejności przeanalizuj swoje zachowania żywieniowe. Możliwe, że jesz zbyt dużo i/lub zbyt szybko. Istotnym elementem postępowania po operacji bariatrycznej jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego, aby sprawdzić czy występujące dolegliwości są połączone z produktami żywnościowymi. Jeśli nudności się powtarzają, należy omówić to z dietetykiem lub chirurgiem bariatrą.

Co zrobić, jeśli wymiotuję?

Wymioty nie są rzadkością, jednak można je kontrolować. Jeśli się pojawiają, są aspekty, na które należy zwrócić uwagę. Zbyt szybko jesz posiłki? Zwróć uwagę na teksturę jedzenia. Czy posiłki są zbyt suche? Upewnij się, że mięso, które zjadasz, jest wilgotne.

Mięso jest produktem, w którego trawienie przewód pokarmowy musi włożyć dużo pracy, dlatego rozdrobnij je lub zmiksuj. Jeśli nadal go nie tolerujesz, wstrzymaj się z jedzeniem mięsa na kilka tygodni i spróbuj ponownie w późniejszym terminie. Czy dobrze żujesz jedzenie? Ciesz się, czuj i smakuj każdy kęs. Pamiętaj, aby pić płyny oddzielnie. Nie jedz i nie pij jednocześnie.

Poczekaj około 30 minut przed i po posiłku na picie płynów. Płyny zwiększają uczucie przepełnienia, może to powodować niepokój, a w konsekwencji uczucie konieczności wymiotów. . Jeśli wymioty się powtarzają, należy omówić to z dietetykiem lub chirurgiem bariatrą.

Co powinienem zrobić, jeśli mam problem z zaparciami?

Być może trzeba zwiększyć spożycie błonnika i płynów. Dzienniczek żywieniowy pomoże określić, ile faktycznie pijesz. Dodanie błonnika może pomóc. Na ilość i jakość wypróżnień ma wpływ także konsystencja posiłków oraz aktywność fizyczna. Skonsultuj zaistniałe dolegliwości z chirurgiem lub dietetykiem.

Co mam zrobić, jeśli mam gazy i wzdęcia? Co zrobić, jeśli mam biegunkę?

U niektórych pacjentów po operacji bariatrycznej, z powodu cukru znajdującego się w produktach mlecznych – laktozy, mogą wystąpić biegunki. Jeśli pacjent po chirurgicznym leczeniu otyłości nie toleruje cukru mlecznego, może skutkować to skurczami, wzdęciem, i/lub biegunką. Warto wprowadzić produkty bez laktozy lub produkty sojowe.

Upewnij się również, że posiłki nie są zbyt duże lub spożywane zbyt szybko. Spowolnij jedzenie, bierz małe kęsy i dokładnie żuj.

Co może być przyczyną ucisku w klatce piersiowej, w trakcie posiłku lub zaraz po nim?

Dla pacjenta bariatrycznego, ucisk podczas jedzenia, jest zwykle znakiem ostrzegawczym, że popełnia błędy żywieniowe. Może to być przejadanie się lub zbyt szybkie jedzenie. Celebruj swoje posiłki. Pamiętaj, że należy poświęcić około 20 minut, aby zjeść przygotowaną porcję.

Upewnij się, że Twoje metody przygotowywania posiłków i ich konsystencja są odpowiednie dla etapu postępowania dietetycznego, w którym się znajdujesz.

Co to jest dumping syndrome?

Objawy takie jak, nudności, wymioty, pocenie się, wzdęcia, biegunka, które zwykle występują po spożyciu wysokiej zawartości tłuszczu lub słodkich pokarmów. Objawy zwykle trwają około 1/2 godziny. Nie każdy pacjent bariatryczny doświadcza dumpingu.

Aby go uniknąć, należy wybrać żywność, która zawiera 14 lub mniej gramów cukru na porcję i 3-5 lub mniej gramów tłuszczu na porcję. Pacjenci po operacji bariatrycznej powinni czytać etykiety produktów, zwracając uwagę na zawartość składników odżywczych.

Dlaczego po operacji bariatycznej wypadają mi włosy?

Czasami po zabiegu bariatrycznym pacjent będzie narzekać na wypadanie włosów. Może to być związane z niewystarczającą podażą białka i/lub witamin. Jest to częsta odpowiedź organizmu na szybką utratę masy ciała. Wypadanie włosów zwykle nie jest trwałe i ustępuje po 3-6 miesiącach. Porozmawiaj o tym z dietetykiem, który ustali zalecenia dla ilości białka i ewentualnej suplementacji witaminowo-mineralnej.

Co zrobić, jeśli redukcja masy ciała spowalnia?

Utrata masy ciała może być zmienna. Każdy redukuje masę w różnym tempie, więc proszę nie porównywać się z innymi pacjentami bariatrycznymi. Jeśli zdarzy się okres zatrzymania utraty masy (brak redukcji dłużej niż 2 tygodnie), należy kontynuować zalecenia żywieniowe i aktywność fizyczną.

Może wystąpić konieczność dostosowania diety lub ćwiczeń, aby redukcja ponownie ruszyła. Jeśli etap stagnacji trwa dłużej niż 4 tygodnie skontaktuj się z dietetykiem.

Ile wagi powinienem stracić po operacji bariatrycznej?

Wśród pacjentów bariatrycznych utrata masy ciała jest zmienna. Redukcja zależy od wielu czynników, w tym ćwiczeń, wyboru żywności, spożycia kalorii, masy początkowej, wieku, płci i przestrzegania wytycznych dietetycznych.

Jak szybko po operacji będę mogła zajść w ciążę?

Mówi się, że "człowiek strzela, a Pan Bóg kule nosi", jednak zdecydowanie lepiej jest, jeśli zajście w ciążę, również po operacji bariatrycznej, jest planowane. Idealnie jest, jeśli kobieta po operacji bariatrycznej zajdzie w ciążę nie wcześniej niż 2 lata po przebytej operacji, a już niezbędnym minimum pomiędzy operacją, a poczęciem dziecka jest okres dwunastu miesięcy.

W pierwszym roku po operacji organizm przechodzi coś na kształt "burzy metabolicznej". Mogą się w tym okresie pojawić deficyty zarówno dotyczące witamin, jak i mikro i makroelementów. Z punktu widzenia rozwijającej się ciąży jest to sytuacja skrajnie niekorzystna.

Kiedy będę mogła/mógł wykonać korektę chirurgiczną powłok ciała po operacji bariatrycznej?

Wszyscy chcą wyglądać ładnie! Z drugiej jednak strony, "co się odwlecze, to nie uciecze"! W pierwszym roku po operacji bariatrycznej pacjent przechodzi przez trudny z punktu widzenia fizjologii okres. Jest narażony, nawet jak subiektywnie czuje się bardzo dobrze, na deficyty białkowe, witaminowe, jak również mikro i makroelementów. Z tego powodu wykonywanie dużych zabiegów operacyjnych, a do takich zdecydowanie należą operacje korekcyjne powłok ciała, jest w tym okresie niebezpieczne.

Ryzyko zakażenia rany pooperacyjnej i szeroko pojętych problemów z gojeniem rozległych ran jest dużo większe. Drugi powód, dla którego nie należy się śpieszyć, wiąże się z ubytkiem masy ciała w tym okresie. Nie ma najmniejszego sensu wykonywanie operacji korekcyjnej, jeśli w kolejnych kilku miesiącach po operacji waga ciała będzie się ciągle zmniejszać. Reasumując: nie wcześniej niż rok po operacji bariatrycznej i przynajmniej po 3 miesięcznym okresie stabilizacji masy ciała.

Tytuł odpowiedzi

Odpowiedż na pytanie

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt