Operacja mini gastric bypass polega wycięciu z żołądka tzw. poucha, będącego małym zbiornikiem (mini żołądkiem) o objętości kilkudziesięciu mililitrów, a następnie połączeniu tego zbiornika z przeciętym jelitem za pomocą zespolenia w taki sposób, aby zmniejszyła się długość jelita aktywnie trawiącego i wchłaniającego przyjęty pokarm.

Różnice między GB i MGB są takie, że w przypadku operacji mini gastric bypassu, „mini” żołądek ma bardziej podłużny kształt, dzięki czemu zespolenie pomiędzy żołądkiem, a pętlą jelitową wykonywane jest niżej w jamie brzusznej, co ułatwia proces szycia. Dzięki konieczności wykonania jedynie jednego zespolenia jelito zostaje podzielone tylko na dwie części – pętlę enzymatyczną i wspólną, która jest równocześnie pętlą pokarmową.

Znaczenie dla pacjenta ma również zmieniona aktywność hormonalna przewodu pokarmowego, będąca skutkiem wprowadzonych zmian anatomicznych. Jest to szalenie istotne ze względu na terapeutyczny wpływ na cukrzycę typu 2.

Mini gastric bypass - grafika przed i po zabiegu zmniejszania żołądka

Ścieżka zabiegowa

1 / 1

Konsultacja bariatryczna z chirurgiem

Jeżeli myślisz o chirurgicznym leczeniu otyłości, umów się na wizytę u naszego chirurga. Na pierwszej wizycie lekarz oceni stopień otyłości, zbierze wywiad dotyczący chorób towarzyszących oraz powikłań otyłości.

Otrzymasz informację dotyczącą możliwych metod leczenia oraz będziesz wstępnie zakwalifikowany do wybranej operacji. Otrzymasz również plan diagnostyki przygotowującej Cię do operacji.

Chcemy zebrać jak najwięcej informacji o Twoim zdrowiu, aby dalsze leczenie było możliwie bezpieczne i jak najbardziej spersonalizowane. Ustalamy termin diagnostyki oraz planowaną datę operacji.

Diagnostyka i przygotowanie

Oferujemy naszym pacjentom pełny pakiet diagnostyczny zawierający w sobie niezbędne badania oraz konsultacje specjalistyczne niezbędne do wykonania operacji. Typowy schemat diagnostyki:

 • konsultacja dietetyczna,
 • konsultacja psychologiczna
 • konsultacja kardiologiczna (z badaniem echokardiograficznym)
 • konsultacja pulmonologiczna (z badaniem spirometrycznym)
 • konsultacja endokrynologiczna
 • konsultacja gastroenterologa z badaniem gastroskopowym wykonywanym w znieczuleniu ogólnym
 • USG jamy brzusznej
 • RTG klatki piersiowej
 • kompletny panel badań biochemicznych krwi

Całość diagnostyki koordynuje doświadczony specjalista chorób wewnętrznych wraz z Twoim chirurgiem prowadzącym.

Już na etapie diagnostyki do operacji rozpoczynamy leczenie. Dietetyk ustala plan żywieniowy, pozwalający przygotować się do dużej zmiany po operacji oraz uzyskać wstępną utratę masy ciała wraz ze zmniejszeniem poziomu stłuszczenia wątroby. Przeprowadza również edukację żywieniową obejmującą zasady prawidłowego odżywiania przed i po operacji. W tym samy czasie konsultujący Cię psycholog wyposaży Cię w psychologiczne narzędzia pozwalające poradzić sobie z czekającą Cię transformacją.

Okres przedoperacyjny (ok. 30 dni)

Realizujesz plan żywieniowy. Lekarz prowadzący, dietetyk i psycholog są z Tobą w stałym kontakcie, służąc Ci wsparciem i radą.

Hospitalizacja i operacja

Po okresie kilku tygodni od zakończonej diagnostyki zostaniesz przyjęty do Oddziału Chirurgicznego. Standardowo pobyt w naszym szpitalu trwa 4 dni:

 • Dzień 1. Przyjęcie do szpitala, sporządzenie niezbędnej dokumentacji. Wykonanie najświeższych badań biochemicznych. Omówienie i podpisanie zgody na operację z chirurgiem. Konsultacja anestezjologa.
 • Dzień 2. Operacja, w zależności od planu operacyjnego odbywa się w godzinach od 8:30 do 15:00. Po operacji pacjent przebywa resztę dnia oraz noc na sali pooperacyjnej pod wykwalifikowanego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. Już w dniu operacji zaczniesz popijać niewielkie ilości wody.
 • Dzień 3. Początek rekonwalescencji. Na podstawie oceny chirurgicznej i badań biochemicznych ocenimy Twój stan zdrowia i postęp rekonwalescencji. Kolejna konsultacja dietetyczna w trakcie której otrzymasz zalecenia dotyczące okresu pooperacyjnego (4 -6 tygodni).
 • Dzień 4. Ponownie na podstawie oceny chirurgicznej i badań biochemicznych ocenimy Twój stan zdrowia i postęp rekonwalescencji. Włączenie diety doustnej. Wypis.

Follow-up

Po zakończonym leczeniu chirurgicznym pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi pacjentami za pośrednictwem telefonu lub poczty e-mail. Dodatkowo spotkamy się na wizytach kontrolnych:

 • Pierwsza wizyta po miesiącu od operacji: ocena rekonwalescencji, wstępna ocena utraty masy ciała. Przegląd kontrolnych badań laboratoryjnych m.in. ocena poziomu witamin, morfologii krwi i innych badań biochemicznych.
 • Również po miesiącu (najczęściej łącznie z konsultacją chirurga) odbywa się kontrolna konsultacja dietetyczna.
 • W pierwszym roku będziemy spotykać się co ok. 3 miesiące. W trakcie wizyt kontrolnych będziemy monitorować Twój stan zdrowia oraz zadbamy o to, by Twój powrót do zdrowia był bezpieczny.
Twoje kroki

Mini gastric bypass Wrocław - Baria3

Mini gastric bypass - Zalety

 • 1

  Redukcja nadmiernej masy ciała o 70-80%

  Już w ciągu pierwszych 6 -12 miesięcy Twoja masa ciała ulegnie znacznej redukcji.
 • 2

  Szybsze uczucie sytości.

  Uczucie sytości po zjedzeniu porcji kilkukrotnie mniejszej niż przed operacją. Dzięki małemu żołądkowi, będziesz najadać się posiłkiem wielkości małego talerzyka.
 • 3

  Lepsza kontrola cukrzycy typu 2.

  Zmiana aktywności hormonalnej przewodu pokarmowego oraz uwrażliwienie tkanek na insulinę, co skutkuje przede wszystkim lepszą kontrolą cukrzycy typu 2. albo nawet jej całkowitym wyleczeniem.

Mini gastric bypass - dla kogo?

Wymagania

Mini gastric bypass - wskazania do operacji

Operacja ze względu na bardzo dobry efekt działania przeznaczona jest dla pacjentów ze znaczą otyłością, u których chcemy zastosować metodę restrykcyjno-wyłączającą, nie mając jednocześnie dobrych warunków do wykonania operacji gastric bypass.

Ze względu na wpływ na aktywność hormonalną przewodu pokarmowego oraz uwrażliwienie tkanek na insulinę, jest szczególnie polecana pacjentom chorującym na cukrzycę typu 2. Wielu z nich po operacji mini gastric bypassu zostało skutecznie wyleczonych z tego najpoważniejszego z następstw otyłości.

Pacjenci, dla których dzień zaczyna i kończy się na słodyczach, dzięki operacji mini gastric bypassu będą mieli szansę na mniejsze wchłanianie przyjętych cukrów, a nawet na ich złą tolerancję, co skutecznie zniechęci do przyjmowania słodyczy.

Mini gastric bypass - przeciwskazania do operacji

Aktywny nikotynizm, jest zdecydowanie czynnikiem niekorzystnym dla każdej operacji bariatrycznej, jednak palacze ryzykują zdecydowanie najwięcej w przypadku wykonania operacji minigastric bypassu, ponieważ często w odległym czasie u osób palących może dojść do powstania owrzodzenia w obrębie zespolenia żołądkowo-jelitowego.

Ze względu na fakt, że w trakcie operacji mini gastric bypassu chirurg zmuszony jest operować zarówno w górnej jak i dolnej części jamy brzusznej, duża ilość zrostów jelitowych będąca częstym powikłaniem operacji w obrębie dolnej części jamy brzusznej jest na pewno dodatkową trudnością przy zabiegu.

U pacjentów z chorobami zapalnymi jelit takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna preferowaną operacją jest rękawowa resekcja żołądka, ze względu na brak konieczności użycia jelita.

U młodych kobiet, planujących w przyszłości zajście w ciążę, operacja mini gastric bypassu może wiązać się z większym ryzykiem narażenia płodu i matki na niedobory mikro i makro elementów w okresie ciąży.

Czasowym przeciwwskazaniem do wykonania każdej operacji bariatrycznej jest aktywna choroba alkoholowa, uzależnienie od narkotyków oraz choroba psychiczna poza okresem remisji.

Ciąża jest również okresem, w trakcie którego bardziej martwimy się o prawidłowy rozwój płodu, niż o rosnącą masę ciała.

W naszym rozumieniu problemu leczenia otyłości do operacji nie są gotowi również Ci pacjenci, którzy ignorują zalecenia dietetyka i psychologa, uważając je za nieistotne.

Zacznij swoją drogę

Będziemy cię wspierać od startu aż po metę,zrób ten pierwszy krok.

Historia pacjenta

Opinia pacjenta

Jestem po operacji mini gastric bypass

Mam na imię Krzysztof. Zawsze byłem i nadal jestem aktywnym mężczyzną. Życia nie biorę, jakim przychodzi, lecz sam je kreuję. Może była to kwestia zabiegania, skupienia na rzeczach ważniejszych, ale fakt jest taki, że nie wiem, jak i kiedy wskazówka na wadze dobiła do 135 kg. Początkowo bagatelizowałem problem, ponieważ miałem ważniejsze wyzwania i cele w życiu. Jednak im dłużej trwał ten stan, tym trudniej było mi się oszukiwać, że waga to nie problem. Owszem problem – i to wagi ciężkiej. Ciągłe zmęczenie, zadyszka przy próbach podejmowania aktywności sportowej, spadek poczucia atrakcyjności, pierwsze leki. Decyzję podjąłem szybko. Przekonał mnie lekarz rodzinny, który sam wcześniej miał szczęście trafić pod opiekę zespołu Baria3. Pamiętałem, jak wyglądał jeszcze kilka miesięcy wcześniej, gdy musiałem zgłosić się po kolejne leki na nadciśnienie.

Obecnie 1,5 roku po operacji mini gastric bypass ponownie odkryłem, czym jest aktywne życie. Nie ma takiego wyzwania, którego bym się nie podjął i nie ma takiej siły, która by mnie zatrzymała w moim szalonym pędzie przez życie, życie, które smakuję na nowo! 

Mini gastric bypass - cena i oferta

Cennik

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h i ustali szczegóły oraz termin konsultacji.

Bierzemy odpowiedzialność za naszych pacjentów: w okresie pooperacyjnym, w razie konieczności ponownego przyjęcia pacjenta do szpitala, w tym również konieczności leczenia operacyjnego nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata.

 • Konsultacja

  300 zł
  kwalifikacja do zabiegu
 • Diagnostyka

  3 950 zł
  pogłębiona diagnostyka przygotowująca do operacji, w tym konsultacja dietetyka i psychologa
 • Operacja mini gastric bypass

  22 900 zł
  z pobytem szpitalnym
 • Pakiet: diagnostyka + operacja mini gastric bypass

  26 150 zł
  kompleksowe badania, opieka dietetyka, psychologa i chirurga, operacja z pobytem szpitalnym

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt