ESG – na czym polega?

 

Endoskopowa gastroplastyka to zabieg, który trwa ok. 60-90 minut i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W jego trakcie do żołądka pacjenta, przez usta, jest wprowadzany endoskop. Końcówka endoskopu jest wyposażona w kamerę. Dzięki temu przeprowadzający zabieg specjalista cały czas ma pełną kontrolę nad wykonywanymi czynnościami.

W żołądku odbywa się proces zszywania ścian organu. Szwy na ścianach żołądka są zakładane za pomocą specjalnej giętkiej końcówki, w jaką, oprócz kamery, jest uzbrojony endoskop. Następnym etapem zabiegu jest zaciskanie szwów. Dzięki temu ograniczana jest pojemność i objętość żołądka, co finalnie prowadzi do zmniejszenia objętości spożywanego pokarmu i wtórnej redukcji wagi.

Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu tylko 1-2 dni.

Ścieżka zabiegowa

1 / 1

Konsultacja bariatryczna z chirurgiem

Jeżeli myślisz o chirurgicznym leczeniu otyłości, umów się na wizytę u naszego chirurga. Na pierwszej wizycie lekarz oceni stopień otyłości, zbierze wywiad dotyczący chorób towarzyszących oraz powikłań otyłości.

Otrzymasz informację dotyczącą możliwych metod leczenia oraz będziesz wstępnie zakwalifikowany do wybranej operacji. Otrzymasz również plan diagnostyki przygotowującej Cię do operacji.

Chcemy zebrać jak najwięcej informacji o Twoim zdrowiu, aby dalsze leczenie było możliwie bezpieczne i jak najbardziej spersonalizowane. Ustalamy termin diagnostyki oraz planowaną datę operacji.

Diagnostyka i przygotowanie

Oferujemy naszym pacjentom pełny pakiet diagnostyczny zawierający w sobie niezbędne badania oraz konsultacje specjalistyczne niezbędne do wykonania operacji. Typowy schemat diagnostyki:

  • konsultacja dietetyczna,
  • konsultacja psychologiczna
  • konsultacja kardiologiczna (z badaniem echokardiograficznym)
  • konsultacja pulmonologiczna (z badaniem spirometrycznym)
  • konsultacja endokrynologiczna
  • konsultacja gastroenterologa z badaniem gastroskopowym wykonywanym w znieczuleniu ogólnym
  • USG jamy brzusznej
  • RTG klatki piersiowej
  • kompletny panel badań biochemicznych krwi

Całość diagnostyki koordynuje doświadczony specjalista chorób wewnętrznych wraz z Twoim chirurgiem prowadzącym.

Już na etapie diagnostyki do operacji rozpoczynamy leczenie. Dietetyk ustala plan żywieniowy, pozwalający przygotować się do dużej zmiany po operacji oraz uzyskać wstępną utratę masy ciała wraz ze zmniejszeniem poziomu stłuszczenia wątroby. Przeprowadza również edukację żywieniową obejmującą zasady prawidłowego odżywiania przed i po operacji. W tym samy czasie konsultujący Cię psycholog wyposaży Cię w psychologiczne narzędzia pozwalające poradzić sobie z czekającą Cię transformacją.

Okres przedoperacyjny (ok. 30 dni)

Realizujesz plan żywieniowy. Lekarz prowadzący, dietetyk i psycholog są z Tobą w stałym kontakcie, służąc Ci wsparciem i radą.

Hospitalizacja i operacja

Po okresie kilku tygodni od zakończonej diagnostyki zostaniesz przyjęty do Oddziału Chirurgicznego. Standardowo pobyt w naszym szpitalu trwa 4 dni:

  • Dzień 1. Przyjęcie do szpitala, sporządzenie niezbędnej dokumentacji. Wykonanie najświeższych badań biochemicznych. Omówienie i podpisanie zgody na operację z chirurgiem. Konsultacja anestezjologa.
  • Dzień 2. Operacja, w zależności od planu operacyjnego odbywa się w godzinach od 8:30 do 15:00. Po operacji pacjent przebywa resztę dnia oraz noc na sali pooperacyjnej pod wykwalifikowanego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. Już w dniu operacji zaczniesz popijać niewielkie ilości wody.
  • Dzień 3. Początek rekonwalescencji. Na podstawie oceny chirurgicznej i badań biochemicznych ocenimy Twój stan zdrowia i postęp rekonwalescencji. Kolejna konsultacja dietetyczna w trakcie której otrzymasz zalecenia dotyczące okresu pooperacyjnego (4 -6 tygodni).
  • Dzień 4. Ponownie na podstawie oceny chirurgicznej i badań biochemicznych ocenimy Twój stan zdrowia i postęp rekonwalescencji. Włączenie diety doustnej. Wypis.

Follow-up

Po zakończonym leczeniu chirurgicznym pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi pacjentami za pośrednictwem telefonu lub poczty e-mail. Dodatkowo spotkamy się na wizytach kontrolnych:

  • Pierwsza wizyta po miesiącu od operacji: ocena rekonwalescencji, wstępna ocena utraty masy ciała. Przegląd kontrolnych badań laboratoryjnych m.in. ocena poziomu witamin, morfologii krwi i innych badań biochemicznych.
  • Również po miesiącu (najczęściej łącznie z konsultacją chirurga) odbywa się kontrolna konsultacja dietetyczna.
  • W pierwszym roku będziemy spotykać się co ok. 3 miesiące. W trakcie wizyt kontrolnych będziemy monitorować Twój stan zdrowia oraz zadbamy o to, by Twój powrót do zdrowia był bezpieczny.
Twoje kroki

Endoskopowe zmniejszanie żołądka Overstitch - Baria3 Wrocław

ZABIEG ESG – zalety

  • 1

    Redukcja masy ciała

    W ciągu 12 miesięcy od wykonania zabiegu ESG redukcja masy ciała może osiągnąć poziom 18%.
  • 2

    Krótki pobyt w szpitalu

    Zabieg ESG jest procedurą mało inwazyjną, więc pobyt w szpitalu związany z jego przeprowadzeniem trwa zwykle 2 dni.
  • 3

    Brak blizn

    Zabieg endoskopowej plastyki żołądka jest przeprowadzany metodą endoskopową. Dzięki temu nie pozostają po nim żadne blizny.

Endoskopowa plastyka żołądka - dla kogo?

WYMAGANIA DO ZABIEGU

Endoskopowa plastyka żołądka - Wskazania do zabiegu

ESG wyróżnia się możliwością zastosowania u osób z otyłością, włącznie z tymi, które nie spełniają kryteriów innych procedur bariatrycznych (o wskaźniku BMI powyżej 30).

Ten rodzaj zabiegu jest zalecany wszystkim, którzy podejmowali już nieudane próby znacznego redukowania masy ciała (zarówno w przypadku otyłości, jak i nadwagi), np. korzystając z różnorodnych diet.

Poleca się go również osobom, którym zabrakło wystarczającej determinacji do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych , a chcą uniknąć inwazyjnego leczenia chirurgicznego.

Endoskopowa plastyka żołądka - Przeciwwskazania do zabiegu

Endoskopowej plastyki żołądka nie można wykonywać u kobiet w ciąży, planujących zajście w ciążę w ciągu 24 miesięcy oraz pań karmiących piersią.

Również choroba nowotworowa jest przeciwwskazaniem do ESG.

Pozostałe przeciwwskazania to: procesy zapalne przewodu pokarmowego (zapalenie przełyku, czy owrzodzenie) do czasu ich wyleczenia.

Obecność ognisk potencjalnego krwawienia (żylaki).

Duża przepuklina rozworu przełykowego, jak i anomalie strukturalne przełyku lub gardła.

Stan po leczeniu wrzodu żołądka w lokalizacji w trzonie, lub obecność innych zmian przednowotworowych w żołądku wymagających powtarzalnego nadzoru endoskopowego.

Konieczność stałego leczenia przeciwkrzepliwego (z wyłączeniem leczenia preparatami aspiryny).

W naszym rozumieniu problemu leczenia otyłości do zabiegu nie są gotowi również Ci pacjenci, którzy ignorują zalecenia dietetyka i psychologa, uważając je za nieistotne.

Zacznij swoją drogę

Będziemy cię wspierać od startu aż po metę,zrób ten pierwszy krok.

ILE KOSZTUJE ZABIEG OVERSTITCH? CENA I OFERTA

CENNIK

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h i ustali szczegóły oraz termin konsultacji. Bierzemy odpowiedzialność za naszych pacjentów: w okresie pooperacyjnym, w razie konieczności ponownego przyjęcia pacjenta do szpitala nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata.

  • Konsultacja

    300 zł
    kwalifikacja do zabiegu
  • Diagnostyka

    3 250 zł
    pogłębiona diagnostyka przygotowująca do operacji, w tym konsultacja dietetyka i psychologa
  • Zabieg ESG Overstitch

    30 400 zł
    z pobytem szpitalnym
  • PAKIET: Diagnostyka + Zabieg ESG Overstitch

    33 650 zł
    kompleksowe badania, opieka dietetyka, psychologa i chirurga, zabieg z pobytem szpitalnym, wszystko w jednym miejscu

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

  • poniżej 18,5
    niedowaga
  • 18,5 - 24,9
    prawidłowa masa ciała
  • 25 - 29,9
    nadwaga
  • 30 - 34,9
    otyłość I stopnia
  • 35 - 39,9
    otyłość II stopnia
  • 40 powyżej
    otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt