Bypass żołądkowy to operacja, która polega na wycięciu z żołądka tzw. poucha, będącego małym zbiornikiem (mini żołądkiem) o objętości kilkudziesięciu mililitrów, a następnie połączeniu tego zbiornika z przeciętym jelitem za pomocą zespolenia w taki sposób, aby zmniejszyła się długość jelita aktywnie trawiącego i wchłaniającego przyjęty pokarm.

W trakcie operacji bypassu żołądkowego wykonywane jest jeszcze drugie zespolenie pomiędzy pętlami jelita cienkiego. Z technicznego i praktycznego punktu widzenia pacjent po operacji ma 3 różne pętle jelitowe w obrębie jelita cienkiego – pokarmową, enzymatyczną i wspólną, gdzie odbywa się trawienie pokarmu.

Niebagatelne znaczenie dla pacjenta ma również nowa aktywność hormonalna przewodu pokarmowego, będąca skutkiem wprowadzonych zmian anatomicznych. Jest to szalenie istotne ze względu na terapeutyczny wpływ bypassu na cukrzycę typu 2.

Bypass żołądka - grafika przed i po zabiegu zmniejszania żołądka

Ścieżka zabiegowa

1 / 1

Konsultacja bariatryczna z chirurgiem

Jeżeli myślisz o chirurgicznym leczeniu otyłości, umów się na wizytę u naszego chirurga. Na pierwszej wizycie lekarz oceni stopień otyłości, zbierze wywiad dotyczący chorób towarzyszących oraz powikłań otyłości.

Otrzymasz informację dotyczącą możliwych metod leczenia oraz będziesz wstępnie zakwalifikowany do wybranej operacji. Otrzymasz również plan diagnostyki przygotowującej Cię do operacji.

Chcemy zebrać jak najwięcej informacji o Twoim zdrowiu, aby dalsze leczenie było możliwie bezpieczne i jak najbardziej spersonalizowane. Ustalamy termin diagnostyki oraz planowaną datę operacji.

Diagnostyka i przygotowanie

Oferujemy naszym pacjentom pełny pakiet diagnostyczny zawierający w sobie niezbędne badania oraz konsultacje specjalistyczne niezbędne do wykonania operacji. Typowy schemat diagnostyki:

  • konsultacja dietetyczna,
  • konsultacja psychologiczna
  • konsultacja kardiologiczna (z badaniem echokardiograficznym)
  • konsultacja pulmonologiczna (z badaniem spirometrycznym)
  • konsultacja endokrynologiczna
  • konsultacja gastroenterologa z badaniem gastroskopowym wykonywanym w znieczuleniu ogólnym
  • USG jamy brzusznej
  • RTG klatki piersiowej
  • kompletny panel badań biochemicznych krwi

Całość diagnostyki koordynuje doświadczony specjalista chorób wewnętrznych wraz z Twoim chirurgiem prowadzącym.

Już na etapie diagnostyki do operacji rozpoczynamy leczenie. Dietetyk ustala plan żywieniowy, pozwalający przygotować się do dużej zmiany po operacji oraz uzyskać wstępną utratę masy ciała wraz ze zmniejszeniem poziomu stłuszczenia wątroby. Przeprowadza również edukację żywieniową obejmującą zasady prawidłowego odżywiania przed i po operacji. W tym samy czasie konsultujący Cię psycholog wyposaży Cię w psychologiczne narzędzia pozwalające poradzić sobie z czekającą Cię transformacją.

Okres przedoperacyjny (ok. 30 dni)

Realizujesz plan żywieniowy. Lekarz prowadzący, dietetyk i psycholog są z Tobą w stałym kontakcie, służąc Ci wsparciem i radą.

Hospitalizacja i operacja

Po okresie kilku tygodni od zakończonej diagnostyki zostaniesz przyjęty do Oddziału Chirurgicznego. Standardowo pobyt w naszym szpitalu trwa 4 dni:

  • Dzień 1. Przyjęcie do szpitala, sporządzenie niezbędnej dokumentacji. Wykonanie najświeższych badań biochemicznych. Omówienie i podpisanie zgody na operację z chirurgiem. Konsultacja anestezjologa.
  • Dzień 2. Operacja, w zależności od planu operacyjnego odbywa się w godzinach od 8:30 do 15:00. Po operacji pacjent przebywa resztę dnia oraz noc na sali pooperacyjnej pod wykwalifikowanego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. Już w dniu operacji zaczniesz popijać niewielkie ilości wody.
  • Dzień 3. Początek rekonwalescencji. Na podstawie oceny chirurgicznej i badań biochemicznych ocenimy Twój stan zdrowia i postęp rekonwalescencji. Kolejna konsultacja dietetyczna w trakcie której otrzymasz zalecenia dotyczące okresu pooperacyjnego (4 -6 tygodni).
  • Dzień 4. Ponownie na podstawie oceny chirurgicznej i badań biochemicznych ocenimy Twój stan zdrowia i postęp rekonwalescencji. Włączenie diety doustnej. Wypis.

Follow-up

Po zakończonym leczeniu chirurgicznym pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi pacjentami za pośrednictwem telefonu lub poczty e-mail. Dodatkowo spotkamy się na wizytach kontrolnych:

  • Pierwsza wizyta po miesiącu od operacji: ocena rekonwalescencji, wstępna ocena utraty masy ciała. Przegląd kontrolnych badań laboratoryjnych m.in. ocena poziomu witamin, morfologii krwi i innych badań biochemicznych.
  • Również po miesiącu (najczęściej łącznie z konsultacją chirurga) odbywa się kontrolna konsultacja dietetyczna.
  • W pierwszym roku będziemy spotykać się co ok. 3 miesiące. W trakcie wizyt kontrolnych będziemy monitorować Twój stan zdrowia oraz zadbamy o to, by Twój powrót do zdrowia był bezpieczny.
Twoje kroki

Bypass żołądka Wrocław - Baria3

Bypass żołądkowy - Zalety

  • 1

    Redukcja nadmiernej masy ciała o 70-80%

    Już w ciągu pierwszych 6 -12 miesięcy Twoja masa ciała ulegnie znacznej redukcji.
  • 2

    Szybsze uczucie sytości.

    Uczucie sytości po zjedzeniu porcji kilkukrotnie mniejszej niż przed operacją. Dzięki małemu żołądkowi, będziesz najadać się posiłkiem wielkości małego talerzyka.
  • 3

    Lepsza kontrola cukrzycy typu 2.

    Zmiana aktywności hormonalnej przewodu pokarmowego oraz uwrażliwienie tkanek obwodowych na insulinę, co skutkuje przede wszystkim lepszą kontrolą cukrzycy typu 2. albo nawet jej całkowitym wyleczeniem.

Bypass żołądka - dla kogo?

Wymagania

Bypass żołądka - wskazania do operacji

Operacja ze względu na bardzo dobry efekt działania jest obecnie najdłużej wykonywaną operacją bariatryczną na świecie. Można więc śmiało powiedzieć, że jest najlepiej sprawdzonym orężem chirurga w walce z otyłością.

Ze względu na swój wpływ na aktywność hormonalną przewodu pokarmowego oraz uwrażliwienie tkanek na insulinę, jest szczególnie polecana pacjentom chorującym na cukrzycę typu 2. Wielu z nich po operacji bypassu żołądka zostało skutecznie wyleczonych z tego najgroźniejszego z następstw otyłości.

Ze względu na specyficzną konstrukcję nowego mini żołądka operacja bypassu żołądka skutkuje prawie zawsze wyleczeniem refluksu żołądkowo-przełykowego, a już na pewno zmniejsza intensywność kwaśnego reflusku.

U otyłych pacjentów ze zdiagnozowaną przepukliną rozworu przełykowego przepony, co często skutkuje refluksem żołądkowo-przełykowym i zgagą, operacja naprawcza przepukliny, powinna być wykonana razem z operacją bypassu żołądka, co pozwala wyleczyć pacjenta z dwóch chorób – refluksu żołądkowo-przełykowego i otyłości.

Pacjenci, dla których dzień zaczyna i kończy się na słodyczach, dzięki operacji bypassu będą mieli szansę na mniejsze wchłanianie przyjętych cukrów, a nawet na ich złą tolerancję, co skutecznie zniechęci do przyjmowania słodyczy.

Bypass żołądka - przeciwskazania do operacji

Aktywny nikotynizm, jest zdecydowanie czynnikiem niekorzystnym dla każdej operacji bariatrycznej, jednak zdecydowanie palacze ryzykują najwięcej w przypadku wykonania operacji bypassu żołądka, ponieważ często w odległym czasie u osób palących może dojść do powstania owrzodzenia w obrębie zespolenia żołądkowo-jelitowego.

Ze względu na fakt, że w trakcie operacji bypassu żołądka chirurg zmuszony jest operować zarówno w górnej jak i dolnej części jamy brzusznej, duża ilość zrostów jelitowych będąca częstym następstwem operacji w obrębie dolnej części jamy brzusznej jest na pewno dodatkową trudnością przy zabiegu.

U pacjentów z chorobami zapalnymi jelit takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna preferowaną operacją jest rękawowa resekcja żołądka, ze względu na brak konieczności użycia jelita.

U młodych kobiet, planujących w przyszłości zajście w ciążę, operacja bypassu żołądka może wiązać się z większym ryzykiem narażenia płodu i matki na niedobory mikro i makro elementów w okresie ciąży.

Czasowym przeciwwskazaniem do wykonania każdej operacji bariatrycznej jest aktywna choroba alkoholowa, uzależnienie od narkotyków oraz choroba psychiczna poza okresem remisji.

Ciąża jest również okresem, w trakcie którego bardziej martwimy się o prawidłowy rozwój płodu, niż o rosnącą masę ciała.

W naszym rozumieniu problemu leczenia otyłości do operacji nie są gotowi również Ci pacjenci, którzy ignorują zalecenia dietetyka i psychologa, uważając je za nieistotne.

Zacznij swoją drogę

Będziemy cię wspierać od startu aż po metę, zrób ten pierwszy krok.

Historia pacjenta

Opinia pacjenta

Jestem po operacji gastric bypass

Od dzieciństwa moja waga szybowała bez problemu w górę i przy drakońskich dietach szła w dół. Dół to około 80kg, bo nie pamiętam, abym kiedykolwiek ważyła 60 kg przy moich 160 cm wzrostu. Frustracje związane z ciągłą walką spowodowały, że w końcu zdecydowałam się zmienić to raz na zawsze. Stan psychiczny to jedno, kiedy całe życie człowiek nie jest w stanie spojrzeć w lustro, nawet na siłowni, jednak chyba gorszy jest aspekt medyczny, gdyż od wielu, wielu lat, zmagałam się z nadciśnieniem tętniczym i insulinoopornością. Dziś mija 5 lata od mojej operacji. Kolejny raz chciałam bardzo podziękować za daną mi szanse.

Waga ze 101 kg „spadła” do 63 kg i jest nadal stabilna. Dzięki całemu zespołowi - aktywność, zdrowe wybory, dużo koloru i uśmiechu zapanowały w moim życiu. 

ile kosztuje bypass żołądka? Cena i oferta

Cennik

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h i ustali szczegóły oraz termin konsultacji.

Bierzemy odpowiedzialność za naszych pacjentów: w okresie pooperacyjnym, w razie konieczności ponownego przyjęcia pacjenta do szpitala, w tym również konieczności leczenia operacyjnego nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata.

  • Konsultacja

    300 zł
    kwalifikacja do zabiegu
  • Diagnostyka

    3 950 zł
    pogłębiona diagnostyka przygotowująca do operacji, w tym konsultacja dietetyka i psychologa
  • Operacja bypass żołądkowy

    22 900 zł
    z pobytem szpitalnym
  • Pakiet: diagnostyka + operacja bypass żołądkowy

    26 150 zł
    kompleksowe badania, opieka dietetyka, psychologa i chirurga, operacja z pobytem szpitalnym

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

  • poniżej 18,5
    niedowaga
  • 18,5 - 24,9
    prawidłowa masa ciała
  • 25 - 29,9
    nadwaga
  • 30 - 34,9
    otyłość I stopnia
  • 35 - 39,9
    otyłość II stopnia
  • 40 powyżej
    otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt