Dietetyczka Baria3
Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl
Najczęstszą przyczyną niedokrwistości po operacji bariatrycznej jest niedobór żelaza. Może się to zdarzyć z kilku różnych powodów. Po pierwsze, wielu pacjentów nie będzie spożywać wystarczającej ilości pokarmów bogatych w żelazo. Na przykład czerwone mięso, które jest bogate w żelazo, może być trudne do zjedzenia lub strawienia po operacji bariatrycznej, szczególnie w pierwszych tygodniach po zabiegu. Drugi powód wynika ze złego wchłaniania w jelicie cienkim. Ominięcie części jelita cienkiego przy operacjach typu gastric bypass, oznacza, że mniej żelaza zostanie wchłonięte. Istnieją również inne, mniej powszechne przyczyny niedokrwistości, w tym krwawiący wrzód w przewodzie pokarmowym lub niedobory kwasu foliowego lub witaminy B12.
Istnieje wiele objawów związanych z niedokrwistością. W zależności od poziomu niedoboru objawy te mogą być łagodne lub ciężkie i obejmują:
Niedokrwistość i związane z nią stany są jednym z wielu istotnych powodów, dla których powinieneś uczestniczyć we wszystkich wizytach pooperacyjnych. Regularnie wykonywane badania krwi, które analizujemy pod kątem niedoborów witamin i minerałów, w tym także przesiewamy pod kątem anemii. Podczas gdy wiele niedoborów może pojawiać się wcześnie po operacji, niedokrwistość może rozwijać się miesiącami, a nawet latami. Niezwykle istotna jest suplementacja żelaza. Jeśli w trakcie wizyty kontrolnej stwierdzimy niski poziom czerwonych krwinek, zaczniemy od wprowadzenia zmian w sposobie odżywiania, należy wtedy włączyć więcej pokarmów bogatych w żelazo. Jeśli zmiany w diecie i stylu życia nie działają, może istnieć poważniejszy problem, który zostanie zbadany i leczony. Przestrzeganie diety pooperacyjnej i zaleceń odnośnie suplementacji powinno zminimalizować ryzyko niedokrwistości.
Dokładamy starań, aby zapobiec anemii po operacji bariatrycznej, zapewniając kompleksowy plan pooperacyjny, który obejmuje zrównoważoną, zdrową dietę. Na szczęście wiele pokarmów bogatych w żelazo jest również doskonałym źródłem białka dla pacjenta, a wiele z nich jest niskokalorycznych z niską zawartością cukru i tłuszczu. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na anemię, zawsze sugerujemy włączenie do diety następujących elementów:
Komponując dietę bogatą w żelazo, należy pamiętać, że istnieją dwa rodzaje żelaza – hemowe i niehemowe. Żelazo hemowe jest lepiej przyswajalne, jego biodostępność jest na poziomie 20%. Zawarte jest w produktach pochodzenia zwierzęcego. Produkty roślinne są źródłem żelaza niehemowego, którego przyswajalność to zaledwie 5%.
Podobnie jak w przypadku wielu witamin i minerałów w naszym organizmie, istnieją inne związki, które mają wpływ na zwiększenie lub zmniejszenie wchłaniania. Czynnikami wspomagającymi wchłanianie żelaza są: witamina C, kwas foliowy. Składniki te łatwo jest uzupełnić stosując zbilansowaną dietę pooperacyjną. Warto tutaj także wspomnieć o czynnikach hamujących wchłanianie żelaza, należą do nich: związki fitynowe (zawarte m.in. w otrębach), taniny (kawa i herbata), błonnik pokarmowy a także duże ilości wapnia.
Najważniejsze jest to, że niedokrwistość może dotknąć każdego. Przestrzegając zaleceń żywieniowych, odbywając regularne wizyty u chirurga zapobiegasz rozwojowi niedokrwistości.
Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl
share
Podziel się
Kontakt
Umów się na wizytę
Wrocław
Kalkulator bmi
czym jest BMI?
Zakresy wartości BMI:
Specjalizacja
Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie
O sobie