• Baria 3
 • Blog
 • Jak ciało reaguje na szybką utratę masy ciała?
Jak ciało reaguje na szybką utratę masy ciała?

Jak ciało reaguje na szybką utratę masy ciała?

Szybka redukcja masy ciała może wiązać się z kilkoma objawami jakie będzie dawało Twoje ciało po operacji bariatrycznej. Kiedy przystosowujesz się do szybkiej utraty masy ciała, możesz doświadczyć powszechnych objawów, które towarzyszą procesowi chudnięcia. Zwykle dzieje się to w ciągu pierwszych 3-6 miesięcy po operacji i ustępuje, gdy organizm przyzwyczai się do utraty masy ciała, a waga ustabilizuje się.

Oto kilka ze sposobów, jak Twój organizm może zareagować na szybką utratę masy ciała.

Ból

Ponieważ Twoje ciało dostosowuje się do utraty masy, kości i stawy mogą nie być przyzwyczajone do zmiany wagi i nie nadążać z przystosowaniem się do postępujących zmian. Wraz z potencjalnymi problemami z wytrzymałością kości i stawów w trakcie aktywności fizycznej czy codziennych czynności, możesz doświadczyć tymczasowego dyskomfortu. Objawy takie mogą być również oznaką niedoborów żywieniowych.

Po operacji

Uczucie zmęczenia

Uczucie zmęczenia lub osłabienia po operacji jest powszechne, ale zazwyczaj jest wynikiem podstawowego problemu, takiego jak odwodnienie lub niedobór makro- lub mikroskładników odżywczych. Dlatego warto stosować się do zaleceń dietetycznych, przestrzegać zasad odżywiania pooperacyjnego, pamiętać o nawadnianiu i suplementacji.


Wypadanie włosów

Pooperacyjna utrata włosów jest tymczasowa i może wystąpić z powodu stresu emocjonalnego, poważnych zabiegów chirurgicznych, niedoborów żywieniowych, leków a także w związku z szybką utratą masy ciała. Na szczęście rzadko trwa to dłużej niż około 6 miesięcy. Komponowanie posiłków zgodnie z zasadą talerza bariatrycznego, zalecana podaż białka w posiłkach, suplementacja mogą uchronić przed znaczną utratą włosów.


Uczucie zimna

Wynika to z niskiej produkcji ciepła i utraty izolacji. Jest to konsekwencja utraty nadmiaru tkanki tłuszczowej. Gdy Twoje ciało przystosuje się do nowej masy, a Twoja masa ciała się ustabilizuje, powrócisz do stanu równowagi, w którym dreszcze znikną.

Nierzadko zdarza się również, że pacjenci doświadczają anemii. Anemia to niedobór czerwonych krwinek, który powoduje zmęczenie i może również przyczyniać się do nietolerancji zimna.


Więcej o niedokrwistości tutaj https://bit.ly/niedokrwistosc

Zmiany nastroju

Wraz ze zmianami stylu życia, różnorodność zmian hormonalnych zachodzących w organizmie po operacji może powodować wahania nastroju, a czasem depresję. Regularne konsultacje z psychologiem bariatrycznym pomogą Ci w pokonaniu trudności. Specjalista wesprze Cie w procesie zmiany, którego doświadczasz. Te wahania emocjonalne są całkowicie normalne i z czasem ustabilizują się.


Sucha skóra

Podczas szybkiej redukcji masy ciała Twoja skóra jest bardziej podatna na zmiany hormonalne i środowiskowe. NIewielka ilośc spożywanych składników odżywczych może mieć wpływ na jakość skóry. Sucha skóra może być również spowodowana odwodnieniem.

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt