Dietetyczka Baria3
Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl
Chirurgia bariatryczna powoduje zrównoważoną utratę masy ciała u osób z otyłością, które nie osiągnęły trwałego sukcesu we wcześniejszych próbach redukcji masy ciała. Najczęściej wykonywanymi procedurami u naszych pacjentów są:
Operacja rękawowej resekcji żołądka to zmniejszenie pojemności żołądka, co ogranicza spożycie pokarmów i jednocześnie pomaga osiągnąć uczucie sytości znacznie wcześniej. W trakcie kwalifikacji do operacji, chirurg bariatra ustali, czy chirurgiczne leczenie otyłości jest rozwiązaniem dla ciebie i wyznaczy, która opcja będzie odpowiednia.
Wraz ze wzrostem wskaźnika masy ciała (BMI) wzrasta ryzyko wystąpienia chorób spowodowanych nadmierną masą ciała – cukrzyca typu drugiego, nadciśnienie tętnicze czy bezdech senny. Jeśli masz BMI 35 lub więcej, oznacza to, że prawdopodobnie powinieneś stracić ponad 50 kg, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań otyłości lub skutecznie je leczyć. Bez wprowadzenia zmian, problemy zdrowotne będą się pogłębiać.
Bariatria to nie tylko skuteczna i trwała redukcja masy ciała. Operacje bariatryczne wpływają również na inne, ważne aspekty Twojego zdrowia.
Chirurgia bariatryczna powoduje długotrwałą remisję cukrzycy typu 2. Chirurgiczne leczenie otyłości jest bardzo skuteczną procedurą dla osób z chorobą otyłości z cukrzycą typu 2, pozwalając prawie wszystkim pacjentom zaprzestać stosowania insuliny i innych stosowanych w cukrzycy leków po zabiegu. (Zobacz wpis -> Otyłość a cukrzyca typu 2)
Chirurgiczne leczenie otyłości zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i chorób układu naczyniowego. Utrata masy ciała osiągnięta po operacji może pomóc zapobiec ryzyku śmierci związanej z udarem mózgu, nadciśnieniem tętniczym i zawałem mięśnia sercowego. Do normy może powrócić ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
Wiele osób z otyłością czuje się przygnębiona z powodu stygmatyzacji społecznej, diagnozuje się u nich zaburzenia lękowe czy depresję. Wykluczenie, spowodowane brakiem możliwości uczestnictwa w wielu aspektach życia codziennego, może prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego. Redukcja masy ciała (Zobacz wpis Jak ciało reaguje na szybką utratę masy ciała), zmiany, które wprowadzają pacjenci w trakcie chirurgicznego leczenia otyłości mają znaczący wpływ na poprawę zdrowia. Stwierdzono, że już fakt poddania się operacji bariatrycznej powoduje poprawę jakości zdrowia psychicznego, a kolejne miesiące redukcji masy ciała po operacji jeszcze poprawią ten wynik.
Osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała pozwala osobom z bezdechem sennym przestać używać maszyny CPAP. Nawet 85% pacjentów doświadcza remisji choroby w ciągu pierwszego roku po operacji. Występuje u nich znaczna poprawa jakości snu.
Nadmierna masa ciała to duże obciążenie dla stawów, często powoduje przewlekły ból i uszkodzenia stawów. Znaczna i trwała utrata masy ciała, która występuje po operacji bariatrycznej, zmniejsza nacisk na stawy, co pozwala pacjentom zaprzestać używania leków przeciwbólowych i cieszyć się znacznie większą mobilnością.
Bardzo ważną kwestią dla pacjentów poddających się chirurgicznemu leczeniu otyłości jest chęć powiększenia rodziny. Redukcja masy ciała sprzyja poprawie płodności i regulacji gospodarki hormonalnej. U ponad 90% pacjentek po operacji bariatrycznej widoczna jest pozytywna zmiana w funkcjonowaniu żeńskich hormonów płciowych.
Chirurgiczne leczenie otyłości stanowi potężne narzędzie do trwałej i skutecznej redukcji masy ciała, szczególnie w dobie rosnącej w zatrważającym tempie liczbie osób zmagających się z nadmierną masą ciała i powikłań z nią związanych.
Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl
share
Podziel się
Kontakt
Umów się na wizytę
Wrocław
Kalkulator bmi
czym jest BMI?
Zakresy wartości BMI:
Specjalizacja
Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie
O sobie