• Baria 3
 • Blog
 • Korzyści po operacji bariatrycznej - 6 powodów, dla których warto to zrobić
Korzyści po operacji bariatrycznej - 6 powodów, dla których warto to zrobić

Korzyści po operacji bariatrycznej - 6 powodów, dla których warto to zrobić

Chirurgiczne leczenie otyłości jest skutecznym narzędziem do zmiany stylu życia dla osób zmagających się z chorobą otyłości. Ale czy wiesz, że istnieje wiele więcej korzyści dla zdrowia, oprócz redukcji masy ciała?


Jaki jest efekt chirurgii bariatrycznej?


Chirurgia bariatryczna powoduje zrównoważoną utratę masy ciała u osób z otyłością, które nie osiągnęły trwałego sukcesu we wcześniejszych próbach redukcji masy ciała. Najczęściej wykonywanymi procedurami u naszych pacjentów są:

Operacja umożliwia redukcję nawet 80% nadmiaru masy ciała

 

Operacja rękawowej resekcji żołądka to zmniejszenie pojemności żołądka, co ogranicza spożycie pokarmów i jednocześnie pomaga osiągnąć uczucie sytości znacznie wcześniej. W trakcie kwalifikacji do operacji, chirurg bariatra ustali, czy chirurgiczne leczenie otyłości jest rozwiązaniem dla ciebie i wyznaczy, która opcja będzie odpowiednia.

Wraz ze wzrostem wskaźnika masy ciała (BMI) wzrasta ryzyko wystąpienia chorób spowodowanych nadmierną masą ciała – cukrzyca typu drugiego, nadciśnienie tętnicze czy bezdech senny. Jeśli masz BMI 35 lub więcej, oznacza to, że prawdopodobnie powinieneś stracić ponad 50 kg, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań otyłości lub skutecznie je leczyć. Bez wprowadzenia zmian, problemy zdrowotne będą się pogłębiać.

 

6 korzyści wynikających z chirurgicznego leczenia otyłości


Bariatria to nie tylko skuteczna i trwała redukcja masy ciała. Operacje bariatryczne wpływają również na inne, ważne aspekty Twojego zdrowia.

6 korzyści z operacji bariatrycznych - Baria3

Korzyść nr 1 - Długotrwała remisja cukrzycy typu 2.


Chirurgia bariatryczna powoduje długotrwałą remisję cukrzycy typu 2. Chirurgiczne leczenie otyłości jest bardzo skuteczną procedurą dla osób z chorobą otyłości z cukrzycą typu 2, pozwalając prawie wszystkim pacjentom zaprzestać stosowania insuliny i innych stosowanych w cukrzycy leków po zabiegu. (Zobacz wpis -> Otyłość a cukrzyca typu 2

Korzyść nr 2 - Poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.


Chirurgiczne leczenie otyłości zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i chorób układu naczyniowego. Utrata masy ciała osiągnięta po operacji może pomóc zapobiec ryzyku śmierci związanej z udarem mózgu, nadciśnieniem tętniczym i zawałem mięśnia sercowego. Do normy może powrócić ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.  

Korzyść nr 3 - Poprawa zdrowia psychicznego.


Wiele osób z otyłością czuje się przygnębiona z powodu stygmatyzacji społecznej, diagnozuje się u nich zaburzenia lękowe czy depresję. Wykluczenie, spowodowane brakiem możliwości uczestnictwa w wielu aspektach życia codziennego, może prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego. Redukcja masy ciała (Zobacz wpis Jak ciało reaguje na szybką utratę masy ciała), zmiany, które wprowadzają pacjenci w trakcie chirurgicznego leczenia otyłości mają znaczący wpływ na poprawę zdrowia. Stwierdzono, że już fakt poddania się operacji bariatrycznej powoduje poprawę jakości zdrowia psychicznego, a kolejne miesiące redukcji masy ciała po operacji jeszcze poprawią ten wynik.


Korzyść nr 4 - Prawidłowy sen.


Osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała pozwala osobom z bezdechem sennym przestać używać maszyny CPAP. Nawet 85% pacjentów doświadcza remisji choroby w ciągu pierwszego roku po operacji. Występuje u nich znaczna poprawa jakości snu.

Korzyść nr 5 - Uśmierzenie bólu stawów.


Nadmierna masa ciała to duże obciążenie dla stawów, często powoduje przewlekły ból i uszkodzenia stawów. Znaczna i trwała utrata masy ciała, która występuje po operacji bariatrycznej, zmniejsza nacisk na stawy, co pozwala pacjentom zaprzestać używania leków przeciwbólowych i cieszyć się znacznie większą mobilnością.

Korzyść nr 6 - Poprawa płodności i PCOS.


Bardzo ważną kwestią dla pacjentów poddających się chirurgicznemu leczeniu otyłości jest chęć powiększenia rodziny. Redukcja masy ciała sprzyja poprawie płodności i regulacji gospodarki hormonalnej. U ponad 90% pacjentek po operacji bariatrycznej widoczna jest pozytywna zmiana w funkcjonowaniu żeńskich hormonów płciowych.

Chirurgiczne leczenie otyłości stanowi potężne narzędzie do trwałej i skutecznej redukcji masy ciała, szczególnie w dobie rosnącej w zatrważającym tempie liczbie osób zmagających się z nadmierną masą ciała i powikłań z nią związanych.

 

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt