• Baria 3
 • Blog
 • Operacyjne leczenie otyłości - jaka dieta przed operacją?
Operacyjne leczenie otyłości - jaka dieta przed operacją?

Operacyjne leczenie otyłości - jaka dieta przed operacją?

Istnieje wiele powodów, dla których przygotowanie dietetyczne do operacji bariatrycznej jest niezbędne. Właściwa dieta przed operacją pomoże w redukcji masy ciała, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań w trakcie, jak i po zabiegu. Co istotne, ważnym elementem przygotowania do operacji jest obkurczenie wątroby i zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, co osiąga się stosując odpowiednie zalecenia żywieniowe.

Jak wygląda przygotowanie dietetyczne do operacji bariatrycznej?

 

Przygotowanie dietetyczne do operacji bariatrycznej (rękawowa resekcja żołądka, gastric bypass, mini gastric bypass) rozpoczyna się na minimum 2 tygodnie przed planowanym terminem operacji i jest nierozłącznym elementem chirurgicznego leczenia otyłości.

 

Najczęstsze powody przejścia na dietę przed operacją bariatryczną

 

Istnieje wiele powodów, dla których przygotowanie dietetyczne do operacji bariatrycznej jest niezbędne. Właściwa dieta przed operacją pomoże w redukcji masy ciała, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań w trakcie, jak i po zabiegu. Co istotne, ważnym elementem przygotowania do operacji jest obkurczenie wątroby i zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, co osiąga się stosując odpowiednie zalecenia żywieniowe.

 

Dlaczego po operacji nalezy wprowadzić plan żywieniowy?

 

Wprowadzenie i realizowanie planu żywieniowego przed zabiegiem z całą pewnością ułatwi kontynuacje zdobytych zdrowych nawyków żywieniowych - regularność spożywania posiłków czy właściwe nawadnianie – po operacji. Chirurgiczne leczenie otyłości to droga, w trakcie której następuje zmiana stylu życia. Dzięki zastosowaniu planu żywieniowego przed operacją, wyzwania, z którymi trzeba zmierzyć się po zabiegu są znacznie prostsze i łatwiejsze do pokonania. (Zobacz nasz wpis DIETA BARIATRYCZNA I 4 FAZY PRZEPISÓW PO OPERACJI BARIATRYCZNEJ

 

Jak realizować założenia diety przed operacją bariatryczną?

 

Model żywienia przed operacją to dieta wysokobiałkowa (Operacyjne leczenie otyłości - jaka dieta przed operacją?), niskokaloryczna, z ograniczeniem podaży węglowodanów. Białko odgrywa niezwykle ważną rolę już w procesie przygotowania do zabiegu – przyspiesza metabolizm, chroni masę mięśniową.  To między innymi dzięki odpowiedniej podaży białka ciało jest właściwie przygotowane do operacji i okresu rekonwalescencji pooperacyjnej. Pomimo wielu korzyści, jakie niesie ze sobą dieta przedoperacyjna, dla wielu osób jej realizacja może być wyzwaniem. 

 

Jak zmotywować się do diety przed operacją bariatryczną - 5 wskazówek od Baria3

 

Oto 5 przydatnych wskazówek, które zachęcą do wdrożenia diety podczas przygotowywania do zabiegu.

 

Jak zmotywować się do diety przed operacją bariatryczną - 5 wskazówek od Baria3

Wskazówka 1 - Pomyśl o korzyściach

Zazwyczaj stosując dietę przed operacją, osoby przygotowujące się do niej tracą około 10kg. Realizacja założeń przed zabiegiem znacznie pomaga we wprowadzeniu zasad żywienia po operacji. Zasady te to przede wszystkim: regularność jedzenia, nawadnianie, białko jako priorytet na talerzu, ograniczenie spożycia tłuszczu i węglowodanów, suplementacja pokarmowa.

Wskazówka 2 - Znajdź grupę wsparcia w okolicy lub online

Realizacja diety przed operacją może być znacznym wyzwaniem, dlatego poszukaj wsparcia u innych osób, które przeszły już tę drogę lub są w trakcie jej pokonywania. Znajdź grupę w okolicy, w której mieszkasz lub wyszukaj ją w mediach społecznościowych czy na forach dyskusyjnych. Zapraszamy również na profil naszej społeczności @stowarzyszenielekkiezycie, gdzie znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących pytań i możesz zapytać o doświadczenia inne osoby, które zdecydowały się na chirurgiczne leczenie otyłości.

Wskazówka 3 - Komponuj przepisy podobne do ulubionych potraw

Poszukaj opcji przepisów zgodnych z zasadami diety przedoperacyjnej, a jednocześnie podobnych do ulubionych potraw, lub modyfikuj znane i lubiane receptury tak, aby spełniały wyznaczone zalecenia . Nie bój się także spróbować czegoś nowego. Możesz przy okazji odkryć nieznane dotąd produkty i dania, które pomogą Ci realizować założenia planu żywieniowego i smacznie przygotować do operacji w tym samym czasie.

Wskazówka 4 - Aktywność fizyczna, ale i medytacja

Ćwiczenia i medytacja mogą pomóc poprawić Twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne. Działania te pomogą przezwyciężyć zachcianki żywieniowe i pozwalają skupić się na poprawie zarówno stanu odżywienia, jak i ogólnego stanu zdrowia przed operacją bariatryczną.

Wskazówka 5 - Pamiętaj, dlaczego to robisz

Prawidłowa dieta przed operacją jest nieodłącznym elementem chirurgicznego leczenia otyłości. Jej celem jest przygotowanie Cię do zabiegu i ułatwienie pracy chirurgom. Założenia diety pomogą Ci nie tylko rozpocząć budowanie nowych, zdrowych nawyków żywieniowych. Dzięki niej obkurczysz także wątrobę i przygotujesz swój organizm na wyzwania, które czekają Cię po operacji. Twoja rekonwalescencja będzie krótsza, a Ty bezpiecznie ruszysz w podróż do lekkiego życia.

 

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt