Co to jest chirurgia bariatryczna?

Co to jest chirurgia bariatryczna?

W przeszłości, chirurgiczne leczenie otyłości wiązało się z wysokim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych i powikłań. Od tamtej pory chirurgia bariatryczna poczyniła znaczne postępy. Zaawansowane techniki laparoskopowe (metoda dziurki od klucza) pozwoliły na to, aby operacje stały się bezpiecznym i niezawodnym środkiem do osiągnięcia i utrzymania redukcji masy ciała.


Niemniej jednak chirurgiczne leczenie otyłości jest dużym wyzwaniem. Jest to poddanie się poważnej operacji i wymaga zaangażowania pacjenta przez całe życie i postępowania zgodnie z zasadami pooperacyjnymi. Nie jest to droga na skróty dla osób, które są niezadowolone ze swojego wyglądu, ale medycznie uzasadnione leczenie choroby.

Chirurgia bariatryczna - jakie są rodzaje operacji bariatrycznych?

Wśród stosowanych obecnie, nowoczesnych i skutecznych metod chirurgicznego leczenia otyłości wyróżniamy 3 główne zabiegi: rękawową resekcję żoładka, gastric bypass oraz mini gastric bypass


Co to jest chirurgia bariatryczna?
 - rodzaje operacji bariatrycznych 

Chirurgia bariatryczna - co to jest rękawowa resekcja żołądka?

 

Rękawowa resekcja żołądka jest najczęściej przeprowadzoną operacją na świecie. Procedura wykonywana jest techniką laparoskopową (metoda dziurki od klucza), w jej trakcie usuwa się znaczną część żołądka (około 80% całkowitej objętości), przy jednoczesnym zachowaniu jedynie cienkiej rurki, rękawa żołądkowego. Zmniejszenie objętości żołądka powoduje, że osoba nie jest w stanie przyjmować dotychczasowych ilości pokarmu, a jednocześnie uczucie sytości pojawia się po dużo mniejszych porcjach pożywienia, co w konsekwencji prowadzi do utraty masy ciała.

 

Chirurgia bariatryczna - co to jest bypass gastryczny?

 

Ominięcie żołądka (gastric bypass) to najlepiej poznana procedura chirurgicznego leczenia otyłości. Z żołądka, tuż pod przełykiem, wydziela się małą sakiewkę (pouch), która pełni funkcję żołądka. Jelito cienkie zostaje podzielone, jeden koniec jest połączony z sakiewką żołądkową, tworząc tzw. pętlę pokarmową. Pozostała część żołądka wraz z dwunastnicą i częścią jelita cienkiego tworzy pętlę enzymatyczną. Jedzenie przemieszcza się przez sakiewkę do jelita cienkiego, omijając górną część przewodu pokarmowego. Pętle łączą się ze sobą, tworząc pętle wspólną, gdzie następuje wchłanianie składników odżywczych. Operacja prowadzi do zmniejszenia porcji pokarmowej oraz ograniczenia wchłaniania pokarmu, normalizacji procesów metabolicznych (zaburzenia glikemii) i pozwala walczyć z chorobą refluksową.

 

Chirurgia bariatryczna - co to jest mini bypass gastryczny? 

 

Ten rodzaj operacji polega na wykonaniu długiej, cienkiej „torebki” pełniącej funkcję żołądka.  Następnie powstaje pojedyncze zespolenie na jelicie cienkim.  Soki trawienne przechodzą przez pierwszą część jelita bez kontaktu jedzeniem. Trawienie pokarmu zachodzi tylko w dolnej części jelita cienkiego. Po operacji wielkość spożywanych posiłków jest mniejsza, a także ograniczone jest wchłanianie. Mini gastric bypass podobnie jak gastric bypass jest operacją restrykcyjno-wyłączającą.

 

Chirurgia bariatryczna - jakie są efekty operacji bariatrycznych?

Chirurgiczne leczenie otyłości to aktualnie najbardziej skuteczna i trwała metoda leczenia otyłości. Dzięki chirurgii bariatrycznej pacjenci są w stanie trwale zredukować 80% nadmiaru masy ciała, a sama redukcja prowadzi do poprawy zdrowia i jakości życia. Jeśli jesteś osobą, która od dłuższego czasu zmaga się z nadmierną masą ciała, kolejne próby redukcji są nieskuteczne, nie zwlekaj umów się na konsultację z chirurgiem bariatrycznym. W trakcie konsultacji poznasz zalety każdej z operacji, lekarz przedstawi sposób leczenia, który będzie dobrany do Twoich potrzeb.

 

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt