Bariatryczne postanowienia noworoczne

Bariatryczne postanowienia noworoczne

Nowy Rok to czas, w którym wiele osób podejmuje postanowienia, często jednym z takich zobowiązań jest redukcja masy ciała. Oczywiście za każdym razem, gdy ktoś postanawia poprawić swoje zdrowie, jest to dobry krok. Jednak rzeczywistość jest taka, że zdecydowana większość osób, które zobowiązują się do utraty wagi od 1 stycznia, porzuca swoje postanowienie do końca miesiąca. Dlaczego tak się dzieje?

 

Przede wszystkim postanowienie "schudnąć" jest ogólnym i trudnym do zrealizowania celem. Dodatkowo, utrata znacznej ilości wagi dzięki samej diecie i ćwiczeniom jest niezwykle wymagająca. Postanowienie "schudnąć" może być zbyt ogólne, dlatego mamy kilka sugestii dotyczących rozwiązań związanych z odchudzaniem, które są świetne dla osób poddających się chirurgicznemu leczeniu otyłości.

 

Wyeliminuj płynne kalorie

 

Niezależnie od tego, czy zaczynasz swoją podróż bariatryczną, czy jesteś już od dawna na tej ścieżce, jednym ze sposobów na znalezienie obszarów do poprawy jest eliminacja płynnych kalorii. Zobowiąż się do podaży energii tylko z posiłków. Oznacza to picie dużej ilości wody, niesłodzonych napojów i delektowanie się kawą lub herbatą zamiast np. gorącej czekolady. Możesz być w stanie wyciąć setki kalorii z dnia, bez modyfikowania jedzenia, które jesz.

 

Śledź wszystko

 

Kolejnym świetnym rozwiązaniem - szczególnie dla tych, którzy czują, że utknęli i nie redukują – jest monitorowanie jedzenia przez około 2 tygodnie. Czasami przyjrzenie się wszystkiemu, co przyjmujemy, może dać nam wgląd w to, dlaczego nie tracimy na wadze. Może jesz więcej węglowodanów niż powinieneś. Może małe ciasteczka lub kilka kęsów obiadów po dzieciach, które sumują się. Być może rozmiary twoich porcji posiłków powoli rosły, a ty nie zdawałeś sobie z tego sprawy. Niezależnie od odpowiedzi, kilka tygodni starannego śledzenia może być bardzo pomocne. 

 

Przyspiesz ćwiczenia

 

Jeśli zacząłeś od ćwiczeń, takich jak spacery, to świetny sposób na start. Jednak po kliku miesiącach twoje ciało jest bardziej sprawne i ten sam poziom ćwiczeń nie daje takich samych rezultatów. Podejmij zobowiązanie do wypróbowania nowych form aktywności fizycznej. Jeśli zajęcia takie jak spinning lub pilates wydają się zbyt obciążające, większość siłowni i centrów fitness może polecić klasę dla początkujących. Wypróbuj także ćwiczenia online, aby lepiej zapoznać się z nowym rodzajem ćwiczeń, przed wzięciem udziału w zajęciach. Możesz także powoli dodawać jogging do swoich spacerów. Zaledwie 30 sekund joggingu co kilka minut może zwiększyć metabolizm i pomóc w osiągnięciu wyższego poziomu sprawności.

 

Zwiększ ilość warzyw

 

Ile porcji warzyw jesz każdego dnia? Czy możesz to podwoić i zobaczyć, jaki to ma wpływ? Warzywa są nie tylko smaczne, są także bogate w błonnik. Trawienie ich trwa dłużej, więc dłużej czujesz sytość. Podczas gdy błonnik zwykle nie przyciąga tyle uwagi, co kalorie, tłuszcz, czy cukier, jest to istotny czynnik w zdrowej diecie. Skupienie się na odżywianiu jest szczególnie ważne dla pacjentów po rękawowej resekcji żołądka czy gastric bypassie. Maksymalne wykorzystanie każdej kalorii jest kluczem do udanej, trwałej utraty masy ciała. Podczas wprowadzania ulepszeń pamiętaj, aby postępować zgodnie z wszelkimi wskazówkami, które otrzymałeś od swojego lekarza i dietetyka.

 

Jeśli chcesz 1. stycznia podjąć wyzwanie, znajdź takie, które jest konkretne i osiągalne. Jeśli jesteś po operacji bariatrycznej, wybierz jeden aspekt swojego stylu życia, który możesz jeszcze poprawić - na przykład zwiększając spożycie warzyw lub zmieniając rutynę aktywności fizycznej. 

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt