• Baria 3
 • Blog
 • 9 wskazówek, jak poczuć się lepiej w trakcie rekonwalescencji po operacji bariatrycznej
9 wskazówek, jak poczuć się lepiej w trakcie rekonwalescencji po operacji bariatrycznej | Blog Baria3

9 wskazówek, jak poczuć się lepiej w trakcie rekonwalescencji po operacji bariatrycznej

Za Tobą już część drogi po lekkie życie, masz za sobą okres przygotowania do zabiegu i operację. Teraz nadszedł czas, aby przejść przez proces odzyskiwania sił, okres rekonwalescencji. Poniżej znajduje się lista kroków, które możesz podjąć, aby poczuć się lepiej w tym okresie.

Odpoczywaj

 

Słuchaj swojego ciała. Jeśli czujesz zmęczenie, musisz odpocząć. Zbytnia aktywność nie przyspieszy utraty masy ciała ani czasu regeneracji.

 

Możesz czuć ból i dyskomfort

 

Ważne jest, aby psychicznie przygotować się na ból. Lekarz wykorzysta dostępne środki, żeby oszczędzić Ci uczucia bólu, jednak może on się pojawić. Będzie z Tobą ściśle współpracować, aby pomóc Ci osiągnąć niezbędną ulgę. Pamiętaj, że dyskomfort i ból, który odczuwasz są tymczasowe. 

 

Nie dźwigaj

 

Dość szybko poczujesz, że możesz wrócić do normalnych, codziennych zajęć. Twoje ciało potrzebuje kilku tygodni, żeby w pełni się wygoić.
Unikaj podnoszenia, czyli nie dźwigaj zakupów, nie ćwicz z ciężarkami, bawiąc się z dzieckiem nie podnoś go. Chirurg bariatra określi czas jakiego potrzebuje Twoje ciało zanim wrócisz do dźwigania, wysłuchaj i wprowadź te zalecenia.

 

Wykonuj ćwiczenia oddechowe

 

Ćwiczenia oddechowe są częścią procesu regeneracji. Używasz mięśni brzucha jako części procesu oddychania. Kiedy boli Cię żołądek, może się okazać, że bierzesz płytsze oddechy, aby uniknąć bólu. Ćwiczenia oddechowe są niezbędne do poprawnego procesu gojenia. 

 

Nie bierz kąpieli

 

Kąpiel w okresie rekonwalescencji może być kusząca. Czujesz zmęczenie, a przyjemna kąpiel w wannie brzmi niesamowicie. Jednak bakterie i inne zanieczyszczenia w kąpieli mogą powodować infekcje pooperacyjne lub inne komplikacje. Chociaż nie jest to tak relaksujące, możesz wziąć prysznic. 

 

Unikaj uderzania w brzuch

 

Chirurgia bariatryczna wykonywana jest metodą laparoskopową, czyli przez dziurkę od klucza. Wykonywanych jest 5 niewielkich nacięć na brzuchu, a ich zagojenie może zająć trochę czasu. Unikaj uderzania brzuchem o blat, gdy chodzisz lub pracujesz. Uderzenie będzie nie tylko bolesne, ale możesz również spowodować przerwanie szwów. Może to prowadzić do wydłużenia czasu rekonwalescencji a nawet komplikacji. 

 

Używaj poduszki, gdy kaszlesz, śmiejesz się lub kichasz

 

Podczas rekonwalescencji miej pod ręką poduszkę, gdy kaszlesz, śmiejesz się lub kichasz. Możesz przytulić poduszkę do brzucha, co pozwala na wywieranie niewielkiego nacisku i pozwala rozluźnić mięśnie brzucha i zmniejsza ból. 

 

Spaceruj

 

Część procesu zdrowienia obejmuje chodzenie. 
Na początku może to być trudne i bolesne, ale jest wymagane przed opuszczeniem szpitala. Pomoże to również przyspieszyć powrót do zdrowia. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać. Słuchaj swojego ciała. Stopniowo zwiększaj tempo, odległość i prędkość spaceru, a gdy poczujesz zmęczenie, odpocznij. 

 

Przestrzegaj zaleceń żywieniowych

 

Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby powrócić do zdrowia, jest przestrzeganie planu dietetycznego. Każdy etap diety ma na celu wygojenie żołądka i dostarczenie składników odżywczych potrzebnych organizmowi do regeneracji.

 

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt