• Baria 3
 • Blog
 • 9 sposobów jak przetrwać święta - bariatra radzi!
9 sposobów jak przetrwać święta - bariatra radzi!

9 sposobów jak przetrwać święta - bariatra radzi!

Przetrwanie nadmiernej pobłażliwości i pułapek podczas świętowania jest proste. Nie walcz z nowymi zasadami żywieniowymi, zamiast tego podążaj za nimi i wykorzystaj już zdobyte doświadczenie. 9 sposobów od jak przetrwać święta - bariatra radzi!

 

Poniższe objawy mogą sprawić, że świąteczne uroczystości będą trudne, a Ty zamiast świętować będziesz mierzyć się z dolegliwościami. W takim razie jak tego uniknąć?


Nie przejadaj się

Aby nadążyć za przyjaciółmi i rodziną w okresie świątecznym, wielu pacjentów bariatrycznych ma tendencję do przejadania się lub kompulsywnego jedzenia. To jest niezdrowe. Przejadanie się nie tylko wpływa na utratę wagi i utrzymanie wagi, ale także może powodować nieprzyjemne dolegliwości.

Wymioty: Po operacji bariatrycznej nie będziesz w stanie zmieścić dużych ilości jedzenia. Jeśli spróbujesz spożyć za dużo jedzenia, możesz czuć się nieswojo i wymiotować nadmiarem jedzenia.

Skurcze i ból brzucha: Objawy te są powszechne, gdy pacjenci po operacji bariatrycznej przejadają się. Skurcze i bóle brzucha mogą również prowadzić do biegunki, ponieważ pokarm może trafić do jelit wcześniej niż powinien.

 

Obserwuj wielkość porcji

Obserwowanie wielkości porcji jest jednym z najważniejszych kroków w ochronie przed pułapką przejadania się w Święta Bożego Narodzenia. Użyj mniejszego talerza podczas świątecznych posiłków. Obawiasz się pytań – dlaczego tylko tyle jesz? Używając mniejszego talerza, będzie on wyglądał na pełniejszy. 

 

Nie pij kalorii

Picie kalorii podczas świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku może być bardzo łatwe. Uważaj na soki, wina i napoje gazowane i trzymaj się od nich z daleka. Zamiast tego spróbuj wody, napojów o niskiej zawartości cukru i niskiej kaloryczności. [Zobacz nasze 4 fazy przepisów bariatrycznych i propozycję diety]

 

Tempo jedzenia

Posiłki w gronie bliskich i rodziny mogą powodować szybkie jedzenie, zwłaszcza jeśli wszyscy wydają się jeść szybko. Pamiętaj, żeby trzymać swoje tempo spożywania posiłku, w przeciwnym razie możesz doświadczyć dumping syndromu. Podczas gdy inni szybko spożywają posiłek, upuść sztućce między kęsami. Delektuj się smakiem, żuj uważnie i słuchaj, co podpowiada ci twoje ciało. Jeśli to możliwe, porozmawiaj z osobami w pobliżu. W ten sposób nikt nie zauważy, czy jesz powoli, czy w ogóle nie jesz.

 

Zabierz resztki do domu

Kto nie lubi zabierać świątecznych i noworocznych resztek do domu? Jeśli nie skończysz posiłku, sprawdź, czy możesz zabrać resztki do domu. Wybierając jedzenie do domu, upewnij się, że wybierasz zdrowe produkty, które są bogate w białko i inne składniki odżywcze. 

 

Uwaga na przekąski

Każdy uwielbia dobrą przekąskę, więc łatwo jest stracić kontrolę nad tym, ile przekąsek zjadłeś w ciągu dnia. Wielu naszych pacjentów bariatrycznych uważa, że przekąski są lżejsze i "łatwiejsze" do jedzenia bez uczucia sytości i ciężkości. Przekąski mogą zawierać dużo kalorii, o których łatwo zapomnieć. Uważnie wybieraj przekąski podczas świątecznych spotkań. 

 

Obserwuj spożycie alkoholu i utrzymuj nawodnienie

Każdy reaguje inaczej na alkohol po operacji bariatrycznej. Niektórym osobom wystarczy niewielka ilość alkoholu, że czuć odurzenie, inni mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości po spożyciu napojów alkoholowych. Nie pij alkoholu w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy po operacji. Pamiętaj, że po operacji bariatrycznej nawet niewielkie ilości alkoholu mogą powodować niski poziom cukru we krwi.

 

Rozdziel jedzenie od picia

Jedzenie i picie w tym samym czasie po operacji bariatrycznej zakłóca trawienie pokarmu. Łączenie jedzenia z piciem może prowadzić do wymiotów, skurczów i bólu brzucha. Zalecamy picie po 30 minutach po posiłku.

 

Bądź pewny siebie

To normalne, że czujesz się trochę skrępowany i niespokojny o świąteczne posiłki po operacji bariatrycznej. Naszą największą wskazówką jest – bądź pewny siebie i baw się dobrze! Czy jesteś na etapie miękkiej żywności? Ciesz się puree ziemniaczanym i miękkimi potrawami. Jeśli jesteś w fazie płynów? Barszcz będzie idealną potrawą dla Ciebie. 

Wesołych Świąt!

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt