Dietetyczka Baria3
Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl
O czym się dowiesz?
Zanim zagłębimy się w rolę odżywiania, ważne jest, aby zrozumieć różne rodzaje operacji bariatrycznych i sposób ich działania. Do najczęstszych zabiegów bariatrycznych należą:
Przed poddaniem się operacji bariatrycznej pacjenci otrzymują zalecenie redukcji masy ciała, aby zwiększyć bezpieczeństwo operacji. Zbilansowana pod względem odżywczym dieta przedoperacyjna pomaga pacjentom zrzucić zbędne kilogramy i przygotować organizm do zabiegu. Odpowiednia podaż białka i zmniejszona wartość energetyczna posiłków pozwolą przygotować ciało na operację.
Poza redukcją masy ciała osoby przygotowujące się do operacji pracują nad budowaniem nowej relacji z jedzeniem, zdrowymi nawykami żywieniowymi.
U osób z nadmierną masą ciała diagnozuje się powiększoną i otłuszczoną wątrobę. Powiększony narząd może utudniać a nawet komplikować operację. Odpowiednia dieta może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej w wątrobie, dzięki czemu operacja jest bezpieczniejsza.
Po operacji zmniejszony rozmiar żołądka oznacza, że pacjenci mogą spożywać tylko małe porcje. Pokarmy bogate w składniki odżywcze są niezbędne, aby zapewnić zaspokojenie ich potrzeb żywieniowych pomimo zmniejszonego spożycia.
Białko ma kluczowe znaczenie dla gojenia i utrzymania masy mięśniowej. Po operacji spożywanie wystarczającej ilości białka w regularnych posiłkach może być trudne, wtedy zaleca się suplementację białka.
Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne, jednak pacjenci powinni unikać picia w trakcie posiłku. Wymaga to starannego wyczucia czasu i małych łyków płynu między posiłkami.
Ze względu na zmniejszone wchłanianie składników odżywczych pacjenci muszą przyjmować suplementy witaminowe i mineralne przez całe życie. Typowe suplementy obejmują wapń, witaminę D, witaminy z grupy B i żelazo.
Pacjenci muszą przestrzegać zbilansowanej diety, aby zapewnić sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dietetyk pomoże zaplanować posiłki bogate w białko witaminy i minerały, jednocześnie kontrolując spożycie kalorii.
Utrzymanie zdrowego stylu życia po operacji nie tylko pomaga w utracie masy ciała, ale także daje długoterminowe korzyści zdrowotne, takie jak:
Operacja bariatryczna może być potężnym narzędziem dla osób walczących z otyłością, ale jej sukces zależy nie tylko od zabiegu chirurgicznego. Odżywianie odgrywa kluczową rolę w osiąganiu i utrzymywaniu celów związanych z redukcją masy ciała przy jednoczesnym zapewnieniu ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.
Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl
share
Podziel się
Kontakt
Umów się na wizytę
Wrocław
Kalkulator bmi
czym jest BMI?
Zakresy wartości BMI:
Specjalizacja
Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie
O sobie