• Baria 3
 • Blog
 • Rola właściwego odżywiania w chirurgii bariatrycznej

Rola właściwego odżywiania w chirurgii bariatrycznej

Operacja bariatryczna to procedura zmieniająca życie, która może pomóc osobom zmagającym się z otyłością osiągnąć znaczną i trwałą utratę masy ciała. Chociaż operacje te są bardzo skuteczne, same w sobie nie są magicznym rozwiązaniem. Prawidłowe odżywianie odgrywa kluczową rolę w powodzeniu operacji bariatrycznej, zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej. Poznaj znaczenie odżywiania w chirurgii bariatrycznej i jak może ono pozytywnie wpłynąć na podróż pacjenta w kierunku lekkiego życia.

 

Zrozumieć chirurgię bariatryczną

 

Zanim zagłębimy się w rolę odżywiania, ważne jest, aby zrozumieć różne rodzaje operacji bariatrycznych i sposób ich działania. Do najczęstszych zabiegów bariatrycznych należą:

 • Bypass żołądkowy - wytworzenie mniejszego żołądka, tzw. sakiewki, a także skrócenie pasażu jelitowego przez ominięcie żołądka i części jelita cienkiego. Zmniejsza ilość jedzenia, które możesz zjeść i zmniejsza wchłanianie składników odżywczych, daje szybsze uczucie sytości.
 • Resekcja żołądka -  znaczna część narządu jest usuwana, pozostawiając mały żołądek w kształcie rękawa. Ogranicza wielkość porcji posiłku i daje szybsze uczucie sytości.
 • Endoskopowe zmniejszenie żołądka (ESG) - zszycie żołądka przy pomocy gastroskopu, bez konieczności wykonania operacji. Podobnie jak resekcja żołądka, ESG ogranicza wielkość porcji i daje szybsze uczucie sytości.

 

Rola żywienia przed operacją

 

Przygotowanie 

Przed poddaniem się operacji bariatrycznej pacjenci otrzymują zalecenie redukcji masy ciała, aby zwiększyć bezpieczeństwo operacji. Zbilansowana pod względem odżywczym dieta przedoperacyjna pomaga pacjentom zrzucić zbędne kilogramy i przygotować organizm do zabiegu. Odpowiednia podaż białka i zmniejszona wartość energetyczna posiłków pozwolą przygotować ciało na operację.
Poza redukcją masy ciała osoby przygotowujące się do operacji pracują nad budowaniem nowej relacji z jedzeniem, zdrowymi nawykami żywieniowymi.


Obkurczanie wątroby

U osób z nadmierną masą ciała diagnozuje się powiększoną i otłuszczoną wątrobę. Powiększony narząd może utudniać a nawet komplikować operację. Odpowiednia dieta może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej w wątrobie, dzięki czemu operacja jest bezpieczniejsza.

 

Rola żywienia po operacji

 

Ograniczone porcje

Po operacji zmniejszony rozmiar żołądka oznacza, że pacjenci mogą spożywać tylko małe porcje. Pokarmy bogate w składniki odżywcze są niezbędne, aby zapewnić zaspokojenie ich potrzeb żywieniowych pomimo zmniejszonego spożycia.

Białko najważniejsze

Białko ma kluczowe znaczenie dla gojenia i utrzymania masy mięśniowej. Po operacji spożywanie wystarczającej ilości białka w regularnych posiłkach może być trudne, wtedy zaleca się suplementację białka.

Nawodnienie

Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne, jednak pacjenci powinni unikać picia w trakcie posiłku. Wymaga to starannego wyczucia czasu i małych łyków płynu między posiłkami.

Suplementy witaminowe i mineralne

Ze względu na zmniejszone wchłanianie składników odżywczych pacjenci muszą przyjmować suplementy witaminowe i mineralne przez całe życie. Typowe suplementy obejmują wapń, witaminę D, witaminy z grupy B i żelazo.

Zbilansowana dieta

Pacjenci muszą przestrzegać zbilansowanej diety, aby zapewnić sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dietetyk pomoże zaplanować posiłki bogate w białko witaminy i minerały, jednocześnie kontrolując spożycie kalorii.

 

Długoterminowe korzyści

 

Utrzymanie zdrowego stylu życia po operacji nie tylko pomaga w utracie masy ciała, ale także daje długoterminowe korzyści zdrowotne, takie jak:

 • Lepsza kontrola poziomu cukru we krwi. Wielu pacjentów z cukrzycą typu 2 doświadcza remisji lub znacznej poprawy po operacji bariatrycznej.
 • Obniżone ciśnienie krwi. Nadciśnienie często ulega poprawie, zmniejszając ryzyko chorób serca.
 • Poprawa zdrowia stawów.  Zmniejszona waga łagodzi obciążenie stawów, łagodząc ból i poprawiając mobilność.
 • Poprawa zdrowia psychicznego. Osiągnięcie i utrzymanie należnej masy ciała może zwiększyć poczucie własnej wartości i samopoczucie psychiczne.

 

Operacja bariatryczna może być potężnym narzędziem dla osób walczących z otyłością, ale jej sukces zależy nie tylko od zabiegu chirurgicznego. Odżywianie odgrywa kluczową rolę w osiąganiu i utrzymywaniu celów związanych z redukcją masy ciała przy jednoczesnym zapewnieniu ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt