• Baria 3
 • Blog
 • 10 korzyści chirurgicznego leczenia otyłości

10 korzyści chirurgicznego leczenia otyłości

Chirurgia bariatryczna to skuteczna i długotrwała redukcja masy ciała. Operacje bariatryczne wykonywane są metodą laparoskopową dlatego rekonwalescencja po zabiegu jest bezbolesna i szybka. To zaledwie niektóre z zalet chirurgicznego leczenia otyłości. Poznaj ich więcej czytając poniższy tekst.

 

Rękawowa resekcja żołądka, zwana po prostu „rękawem” i gastric bypas, czyli ominięcie żołądka – to dwa najpopularniejsze operacje bariatryczne wykonywane przez nasz zespół. Skuteczna, długotrwała utrata masy ciała i szybki powrót do zdrowia to tylko niektóre z korzyści chirurgicznego leczenia otyłości. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo ich zaletom.

 

Natychmiastowe działanie

 

Po operacji bariatrycznej szybciej osiągniesz uczucie sytości i zmniejszy się Twój apetyt. Zmniejszenie żołądka lub ominięcie spowoduje zmniejszenie wielkości porcji jedzenia, a to w konsekwencji do redukcji masy ciała.

 

Skuteczna redukcja i długotrwałe rezultaty


Tutaj warto przypomnieć, że skuteczność operacji bariatrycznej i jej długoterminowe rezultaty, zależą od zmiany stylu życia. Osoby, które poddały się chirurgicznemu leczeniu otyłości redukują średnio około 70% nadmiaru masy ciała i są w stanie utrzymać ten stan przez wiele lat po operacji. 

 

Minimalnie inwazyjna metoda
 

Operacje bariatryczne wykonywane są metodą laparoskopową. Chirurgiczne leczenie otyłości nie wymaga dużego nacięcia powłok brzuszych. Wykonuje się pięć niewielkich nacięć, przez które do jamy brzusznej wprowadzane są narzędzia chirurgiczne. Procedura jest bezpieczna, rekonwalescencja po operacji jest szybka i mniej bolesna, a ryzyko powikłań mniejsze.

 

Mniejszy apetyt

 

Operacja bariatryczna ma wpływ na regulację uczucia głodu i sytości. Osoba po operacji odczuwa sytość dużo szybciej zjadająć niewielką porcję pokarmu, a uczucie głodu pojawia się rzadziej i jest mniejsze. 

 

Remisja chorób związanych z otyłością

 

Chirurgiczne leczenie otyłości ma znaczący wpływ na remisję (a nawet wyzdrowienie) chorób, które rozwinęły się w następstwie zwiekszonej masy ciała i choroby otyłościowej. Należą do nich:

 • nadciśnienie tętnicze
 • cukrzyca typu 2
 • choryby układu sercowo-naczyniowego
 • bezdech senny
 • podagra
 • niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby

Redukcja masy ciała to także niższe ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, udaru i zawału.

 

 

Bez dodatkowych narzędzi

 

Do znanych operacji zmniejszenia żołądka zalicza się opaskę żołądkową. Jest to zabieg wykonywany także metodą laparoskopową. Polega on na założeniu i zaciśnięciu silikonowej opaski na żołądku, zmniejsza w ten sposób wielkość porcji spożywanych posiłków. Czyli pozostawienia w brzuchu narzędzia, które ma spowodować ograniczenie jedzenia.

U niektórych osób występują niepożądane reakcje na pozostawioną w brzuchu opaskę, co może prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych objawów jak utrzymujące się nudności i dyskomfort. Istnieje również ryzyko ześlizgnięcia się. Wszystko to może skutkować koniecznością reoperacji w celu dopasowania lub usunięcia opaski.

 

Raz i dobrze

 

Rękawowa resekcja żołądka czy ominięcie żołądka są trwałymi metodami leczenia i po ich wykonaniu nie są wymagane żadne dostosowania. W przeciwieństwie do opaski żołądkowej, która może wymagać dopasowania czy dociśnięcia.

 

Lepsze zdrowie psychiczne

 

Osoby chorujące na otyłość doświadczają depresji z różnych powodów, np. z powodu napiętnowania społecznego czy złego obrazu własnego ciała, a także dlatego, że nadmierna masa ciała utrudnia im aktywne życie i realizację swoich założem, planów. Redukcja masy ciała, która następuje po operacji bariatrycznej ma znaczący wpływ na poprawę zdrowia psychicznego, poprawę stanu emocjonalnego osoby zoperowanej.

 

Zwiększona samoocena i pewność siebie

 

Lepsza samoocena i większa pewność siebie to znane zalety chirurgicznego leczenia otyłości. WIele osób zgłasza zwiększoną samoocenę i pewność siebie po operacji bariatrycznej. Deklarują, że po zabiegu chętniej podejmują wyzwania, których unikali przed rozpoczęciem leczenia.

 

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt