• Baria 3
 • Blog
 • Aktywność fizyczna w jesienne i zimowe dni

Aktywność fizyczna w jesienne i zimowe dni

W miarę jak dni stają się coraz krótsze, a temperatura spada, wielu naszych pacjentów staje przed wyzwaniem utrzymania swojej aktywności fizycznej na poziomie z okresu wiosny i lata. Pamiętajcie! Dla osób po operacjach bariatrycznych aktywność fizyczna to nie tylko sprawność fizyczna i redukcja tkanki tłuszczowej, ale także zdrowszy styl życia i lepsza jakość życia. Możemy zapewnić, że przy odrobinie planowania i motywacji możesz kontynuować pracę nad swoimi celami związanymi ze zdrowiem i redukcją masy ciała. Poznaj kilku skutecznym strategii utrzymania poziomu ćwiczeń w chłodniejsze dni.

 

Na cebulę

 

Najważniejszym elementem przystosowania się do chłodniejszej pogody jest odpowiedni ubiór. Każdy z nas zna zasadę ubierania się na tzw. cebulę. Nakładanie warstw pomaga utrzymać dobrą temperaturę i zapewnia komfort podczas aktywności fizycznej. Możesz to zrobić, dodając warstwę izolacyjną zapewniającą ciepło, a także warstwę zewnętrzną, która chroni Cię przed wiatrem i wilgocią. Nie zapomnij też założyć czapki i rękawiczek, jeśli zrobi się zimno.

 

Pora treningu


W chłodniejsze dni temperatura może się znacznie różnić w ciągu dnia. Starając się wykonywać aktywność fizyczną o określonej porze każdego dnia, możesz spróbować zaplanować trening w najcieplejszej porze dnia, dzięki czemu doświadczenie będzie przyjemniejsze. Jeśli wolisz poranny lub wieczorny trening, kiedy temperatura jest niższa, pamiętaj o odpowiednim ubiorze i właściwej ilości warstw, żeby utrzymać komfort termiczny i wygodę.

 

Korzystaj z treningów w pomieszczeniach

 

Czasami pogoda może być zbyt surowa, aby bezpiecznie ćwiczyć na świeżym powietrzu. Skorzystaj z opcji treningu w pomieszczeniu, aby utrzymać swój plan. Może to obejmować zapisanie się na siłownię lub uczęszczanie na zajęcia typu fitness czy pływanie.
Alternatywą jest przestrzeń w Twoim domu, jeśli masz miejsce na stworzenie "domowej siłowni" zrób to. Wystarczy mata do ćwiczeń, rowerek stacjonarny, bieżnia lub inny sprzęt i gotowe. Dodaj ciężarki lub wykorzystuj własną masę ciała. Dzięki temu możesz dodać kilka niezbędnych lekkich ćwiczeń, które pomogą Ci utrzymać systematyczność treningów.

 

Dbaj o nawodnienie

 

Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest niezbędne niezależnie od pogody, ale w niższych temperaturach łatwiej jest zapomnieć o piciu, ponieważ możesz nie czuć pragnienia. Jednak twoje ciało nadal potrzebuje odpowiedniej ilości płynów. Szczególnie ważne jest to dla pacjenta bariatrycznego, bo jest to częścią twojego długoterminowego planu na Lekkie życie. Przydatną wskazówką, która może pomóc Ci utrzymać nawodnienie, jest trzymanie przy sobie butelki z wodą podczas treningów, aby przypominać o regularnym piciu.

Lekkie życie

 

Rozgrzewka i ozimka

 

Twoje mięśnie mogą potrzebować więcej czasu, aby się rozgrzać podczas niższych temperatur. Dlatego pamiętaj o dobrej rozgrzewce przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Można to zrobić poprzez dynamiczne rozciąganie i/lub ćwiczenia aerobowe, aby przygotować ciało do bardziej intensywnych ćwiczeń. Po treningu równie ważne jest ochłodzenie się kilkoma bardziej statycznymi ćwiczeniami rozciągającymi, aby zapobiec bólowi mięśni. Techniczna strona tego jest taka, że twoje kończyny, mięśnie i stawy są nadal ciepłe. Dlatego rozciąganie może pomóc zmniejszyć gromadzenie się kwasu mlekowego (tzw. zakwasów) oraz zapobiegać skurczom i sztywności mięśni.

 

Monitoruj swoje zdrowie

 

Okres jesienno-zimowy dla wielu osób to czas wzmożonych infekcji czy występowania grypy. Zwracanie uwagi na stan zdrowia jest szczególnie ważne w tym okresie. Niskie temperatury zwiększają ryzyko odwodnienia i nadwyrężenia mięśni, zwiększa się ryzyko kontuzji. Jeśli odczuwasz nietypowy ból lub dyskomfort, niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą. Nie ignoruj sygnałów, które daje Twoje ciało.

 

Znajdź kumpla do treningu

 

Utrzymanie motywacji może być wyzwaniem, szczególnie gdy robi się zimno! Dlatego rozważ znalezienie kumpla do treningu, który zapewni Ci towarzystwo, wsparcie i motywację w utzymaniu zdrowego stylu życia. Ćwiczenia z przyjacielem mogą sprawić, że doświadczenie będzie przyjemniejsze i pomoże Ci trzymać się planu.

 

Ogólnie rzecz biorąc, zmiana temperatury na zewnątrz nie musi być zniechęcająca. Dzięki odpowiedniemu ubraniu, planowaniu i odrobinie kreatywności możesz nadal prowadzić zdrowsze i szczęśliwsze życie, do którego dążysz.

 

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt