• Baria 3
 • Blog
 • Istotna rola grup wsparcia po operacji bariatrycznej

Istotna rola grup wsparcia po operacji bariatrycznej

Rozpoczęcie lekkiego życia po operacji bariatrycznej to potężna decyzja, która przynosi przełomowe rezultaty. Jednak droga do trwałego sukcesu to nie tylko sama operacja, wiąże się to ze zmianą stylu życia, która wymaga poświęcenia i wsparcia. Zaczynając od codziennego życia po karkołomne wyzwania, posiadanie niezawodnego wsparcia może mieć ogromne znaczenie dla zapewnienia długoterminowego sukcesu. W tym wpisie dowiecie się w jaki sposób grupy przyczyniają się do dobrego samopoczucia emocjonalnego, odpowiedzialności, motywacji i wymiany cennych informacji.

 

Potrzeba codziennego wsparcia

 

Życie składa się zarówno z przyziemnych, jak i monumentalnych chwil, na każdym kroku potrzebujemy towarzystwa bliskich i przyjaciół, poczucia więzi. Operacja bariatryczna stanowi dużą zmianę w stylu życia, sprawia, że ważny staje się system wsparcia, który może zapewnić wskazówki i zachęcać do pokonywania codziennych wyzwaniach. To system naczyń połączonych, na które składają się nowe nawyki i rytuały żywieniowe, radzenie sobie z emocjami oraz utrzymanie zaplanowanej aktywności fizycznej. Posiadanie kogoś, kto podzieli się swoimi doświadczeniami, może pomóc w rozładowaniu napięcia związanego ze zmianą, a także towarzyszyć w realizacji celu.

 

Formy wsparcia

 

Wsparcie przybiera różne formy, zarówno w aspekcie emocjonalnym, jak i praktycznym. Wsparcie emocjonalne zapewnia bezpieczną przestrzeń do dzielenia się uczuciami, obawami i sukcesami. Pozwala w komfortowych warunkach wymieniać doświadczenia, stwarza przestrzeń do nauki.
Wiele osób docenia możliwość rozmów w trakcie spotkań stacjonarnych. Doświadczenie grupy, wzajemna motywacja, poczucie wspólnowy i przynależności mają dodatkową wartość w chirurgicznym leczeniu otyłości.

 

Potęga wsparcia

Grupy wsparcia mogą odegrać znaczącą rolę w powodzeniu operacji bariatrycznej. Przekonaj się, jak może to wpłynąć na Ciebie:

 • Dobre samopoczucie emocjonalne - dzielenie się doświadczeniami, wyzwaniami i sukcesami w grupie wsparcia pomaga dać poczucie przynależności i zrozumienia, zwalczając poczucie izolacji lub samotności.
 • Odpowiedzialność - świadomość, że jesteś odpowiedzialny przed grupą, może być potężnym motywatorem, utrzymującym Cię na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów, nawet w obliczu pokusy.
 • Motywacja i zachęta - członkowie grupy wsparcia podnoszą się na duchu i inspirują się nawzajem, zapewniając ciągłe źródło motywacji do pozostania zaangażowanym w lekkie życie.
 • Dzielenie się informacjami - grupy wsparcia stają się świetnym sposobem na znalezienie praktycznych wskazówek od osób na podobnej drodze do Ciebie.

 

Twoja sieć wsparcia


Odkrycie odpowiedniego systemu wsparcia ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu. Oto kilka z nich, o których możesz pomyśleć i budować swój sytem:

Przyjaciele i rodzina

Zacznij od tych, którzy są Ci najbliżsi. Poinformuj ich o swoich celach i poproś o zachętę i pomoc. Nie obawiaj sie mówić o swoich potrzebach. 

Grupy wsparcia i społeczności internetowe

Dołączenie do naszej wirtualnej grupy wsparcia (Lekkie życie) za pośrednictwem Facebooka łączy Cię z osobami, które dzielą się podobnymi doświadczeniami, zapewniając platformę do wymiany doświadczeń i empatii wobec siebie nawzajem.

Terapeuta lub doradca

Jeśli czujesz taką potrzebę, poszukaj profesjonalnej pomocy, aby sprostać wyzwaniom emocjonalnym i opracować strategie radzenia sobie. Twoja podróż jest nie tylko fizyczna, może to być ogromna zmiana psychiczna, a jeśli czujesz, że potrzebujesz wskazówek w tym zakresie, terapeuta może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

 

Nasz zespół od Lekkiego życia jest zawsze dla Ciebie, aby zaoferować specjalistyczne wskazówki, które są dostosowane do Twoich potrzeb po operacji, zapewniając fachowe wsparcie. Nigdy nie wahaj się z nami kontaktować. 

 

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt