• Baria 3
 • Blog
 • Jakich produktów unikać po operacji bariatrycznej?
Jakich produktów unikać po operacji bariatrycznej? | Blog Baria3

Jakich produktów unikać po operacji bariatrycznej?

Jakich produktów unikać po operacji bariatrycznej? Jest ich wiele, ale operacja bariatryczna to nie ograniczenie tylko nowe otwarcie! Sprawdź przygotowaną przez naszego dietetyka listę!

 

Dlaczego dieta po operacji bariatrycznej jest ważna?

 

Zmiana nawyków żywieniowych po operacji rękawowej resekcji żołądka czy gastric bypass jest istotną częścią chirurgicznego leczenia otyłości, pomaga zapobiegać powikłaniom po operacji i zapewnia prawidłowe gojenie. Istnieją produkty i potrawy, których należy unikać po operacji bariatrycznej. Nieprawidłowe zachowania żywieniowe mogą prowadzić do wymiotów, nudności czy dumping syndromu.

 

Jakie są zalecane zachowania żywieniowe?

 

Istnieje wiele zachowań żywieniowych, których należy przestrzegać poddając się chirurgicznemu leczeniu otyłości. Zalicza się do nich: powolne jedzenie, dokładne żucie jedzenia i unikanie picia wody z posiłkami. Należy również unikać leżenia bezpośrednio po jedzeniu.

 

Których pokarmów warto unikać po operacji bariatrycznej. 

 

Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu

Po operacji bariatrycznej powinieneś unikać wysokotłuszczowych pokarmów. Należą do nich tłuste mięso, takie jak boczek czy kiełbasa, a także wysokotłuszczowe produkty mleczne, takie jak śmietana. Należy również unikać przetworzonej żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, takiej jak słodycze i wyroby cukiernicze, które poza wysoką zawartością tłuszczu są również bogate w cukry proste.

 

Smażone potrawy

Z menu warto wykluczyć potrawy smażone. Unikaj frytek, krążków cebulowych czy nuggetsów z kurczaka. Zamiast tego wybieraj pieczenie lub grillowanie. Smażone potrawy są trudne do strawienia i mogą powodować nudności czy wymioty, a także uczucie zatkania i ból brzucha.

 

Słodkie napoje

Po operacji bariatrycznej należy unikać słodkich napojów. Należą do nich napoje gazowane, napoje energetyczne i soki owocowe. Słodkie napoje mogą powodować zaburzenia glikemii, a także dumping syndrome. Znaczna zawartość cukru w napojach może powodować przyrost masy ciała, a także zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę.

 

Napoje gazowane

Wyklucz z diety napoje gazowane, których spożywanie może powodować wzdęcia, a także zwiększać ryzyko rozwoju choroby refluksowej (GERD).

 

Masz pytania?

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące diety lub opieki pooperacyjnej, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na każde z Twoich pytań i pomożemy Ci w drodze do lekkiego życia.

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt