• Baria 3
 • Blog
 • 8 wskazówek, które pozwolą Ci dobrze przygotować się do operacji bariatrycznej
8 wskazówek, które pozwolą Ci dobrze przygotować się do operacji bariatrycznej

8 wskazówek, które pozwolą Ci dobrze przygotować się do operacji bariatrycznej

Rozważasz operację? A może masz już wyznaczony termin zabiegu? Poznaj kilka skutecznych sposobów, jak bezpiecznie przygotować się do operacji bariatrycznej.


Chirurgia bariatryczna to decyzja zmieniająca życie, a droga do lekkiego życia jest długą podróżą. Chirurgiczne leczenie otyłości to najbardziej skuteczny sposób, aby trwale zmienić swoje życie w sferze fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Aby przygotować się na zmiany, możesz podjąć wiele kroków, jeszcze zanim na dobre rozpoczniesz swoją drogę. Twoje zaangażowanie przed operacją pomoże ci bezpiecznie i komfortowo rozpocząć drogę do lekkiego życia!

 

Jak skutecznie przygotować się do operacji?


Poniżej znajdziesz 8 wskazówek, jak skutecznie przygotować się do operacji.

1. Odwiedź naszą stronę internetową, śledź media społecznościowe, uczestnicz w spotkaniach grupy wsparcia, dołącz do naszej zamkniętej grupy na Facebooku i zadawaj pytania naszym pacjentom. Społeczność pacjentów online może pomóc odpowiedzieć na pytania, które masz, a pacjenci podzielą się z Tobą prawdziwymi i szczerymi opiniami.

2. Zacznij wprowadzać zmiany w diecie. Spróbuj wyeliminować podjadanie. Skup się na regularnym spożywaniu posiłków. Niech na twoim talerzu znajdą się źródła białka i warzywa. Postaraj się również zmniejszyć lub wyeliminować produkty o wysokiej zawartości węglowodanów, fast foody, kofeinę i cukier.

3. Rozpocznij monitorowanie spożywanych posiłków i wody: Prowadzenie rejestru spożywanych produktów i wody może pomóc ci lepiej zrozumieć aktualne nawyki żywieniowe i wskazać obszary do pracy. To ułatwi wyznaczyć plan działania i pomoże ci osiągnąć cele. Istnieje wiele aplikacji na telefon, które mogą cię w tym wesprzeć.

4. Pij więcej wody: jest to coś, z czym wielu pacjentów zmaga się po operacji. Skup się na próbie picia 2 litrów wody każdego dnia i upewnij się, że nie pijesz „pustych” kalorii. Ogranicz wysokokaloryczne napoje, alkohol, soki i napoje energetyczne. Wyeliminuj napoje z kofeiną i gazowane. Przestań łączyć płyny z posiłkami i odczekaj z piciem 30 minut po każdym posiłku.

5. Znajdź plan ćwiczeń, który jest odpowiedni dla Ciebie: Jeśli obecnie nie ćwiczysz, zacznij od małych kroków i stwórz rutynę treningową. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do Twojego poziomu sprawności fizycznej. Możesz wybrać się na spacer, chodzić po schodach w domu, wykonywać ćwiczenia na krześle, jechać rowerem stacjonarnym podczas oglądania telewizji. Najważniejszą rzeczą jest znalezienie czegoś, co lubisz robić i konsekwentnie realizować ćwiczenia.

6. Zmień swoją relację z jedzeniem: nie zajadaj swoich emocji, nie myśl o jedzeniu jako o nagrodzie lub karze. Pomyśl o jedzeniu jako paliwie dla swojego ciała. Nasz organizm potrzebuje pożywnego, zdrowego jedzenia, aby mieć wystarczająco dużo energii do wykonywania codziennych zadań. Pamiętaj, aby jeść świadomie! Skup się na powolnym spożywaniu posiłków, dokładnie żuj każdy kęs.

7. Jeśli palisz lub używasz tytoniu/wyrobów nikotynowych, spróbuj rzucić palenie. Palenie tytoniu i wyrobów nikotynowych ma wpływ na regenerację po operacji. Udowodniono, że palenie znacznie zwiększa ryzyko powikłań w trakcie i po operacji. Dodatkowo, palenie utrudnia okres rekonwalescencji, ponieważ zmniejsza ilość tlenu dostarczanego do komórek.

8. Skup się na swoim zdrowiu psychicznym i emocjonalnym: upewnij się, że jesteś gotowa/y emocjonalnie i psychicznie, aby dokonać tej zmiany w swoim życiu. Zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz mieć operację bariatryczną lub jakie czynniki przyczyniły się do zwiększonej masy ciała? Możesz również zbudować system wsparcia dla siebie, który pomoże Ci podejmować pozytywne, zdrowe decyzje. Znajdź nowe hobby, coś co lubisz, jednak nie jest to związane z jedzeniem. Wyznacz sobie cele i pamiętaj – małe kroki prowadzą do lekkiego życia!

Jak przygotować się do operacji bariatrycznej - 8 przydatnych wskazówek dla pacjenta Baria3

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt