Czy strach przed operacją bariatryczną jest normalny?
Operacja bariatryczna to chirurgiczna metoda leczenia otyłości stosowana w medycynie od wielu lat. Zabiegi przeprowadzane są bardzo często i cechują się wysokim poziomem skuteczności oraz bezpieczeństwa. Ich celem jest poprawa stanu zdrowia i jakości życia. Mimo to u osób zakwalifikowanych do zabiegu pojawia się wiele obaw, lęk i stres. Jeśli również odczuwasz te emocje, wiedz, że są one całkowicie zrozumiałe.
Strach to naturalna reakcja organizmu przed tym, co nieznane. Pobyt w szpitalu, operacja, konieczność niemal całkowitej modyfikacji swojego dotychczasowego stylu życia po powrocie do domu to sytuacje, które mogą wywołać obawy u każdej osoby. Nie obwiniaj się więc za to, że czujesz się niepewnie. Zamiast tego wypróbuj różnorodne techniki łagodzenia lęku i stresu, które pomogą Ci opanować emocje i poprawić samopoczucie przed operacją.
Jak opanować lęk przed operacją bariatryczną?
Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie lęku przed operacją bariatryczną. Możesz skorzystać m.in. z technik oddechowych i medytacyjnych, konsultacji psychologicznych, czy wsparcia swoich bliskich. Niestety nie ma jednej, skutecznej i uniwersalnej metody, która sprawdzi się u każdego. Bardzo ważna jest jednak akceptacja emocji, cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do siebie oraz postępowanie w zgodzie ze sobą. Poniżej znajdziesz listę przykładowych zaleceń, technik relaksacyjnych i ćwiczeń, które pomogą Ci zapanować nad lękiem. Wypróbuj je i sprawdź, co działa dla Ciebie najlepiej.
Rozmowa z lekarzem
Dla wielu osób to bardzo pomocny, a często nawet całkowicie wystarczający sposób na pozbycie się lęku przed operacją bariatryczną. Stres może być konsekwencją niewiedzy. Jeśli nie wiesz, jak będzie przebiegał zabieg, ile dni pozostaniesz w szpitalu, jak powinieneś się zachowywać po powrocie do domu, jakie dolegliwości mogą się pojawić, to naturalne, że odczuwasz strach i niepewność. Spisz wszystkie swoje pytania i wątpliwości na kartce, a następnie porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem.
Sprawdzone źródła informacji
Wiedzę na temat operacji i leczenia otyłości czerp wyłącznie od specjalistów i ze sprawdzonych źródeł. Postaraj się ograniczyć czytanie opinii zamieszczanych przez przypadkowe osoby w Internecie, np. na forach czy w mediach społecznościowych. To naturalne, że chcesz poznać doświadczenia innych, ale pamiętaj, że nie wszystko, co przeczytasz w sieci, jest rzetelne i zgodne z prawdą. Zamiast tego rozważ wzięcie udziału w spotkaniach przez nas organizowanych dla osób przed lub po operacjach bariatrycznych. Możesz też porozmawiać ze swoim lekarzem.
Przygotowanie do operacji
Odpowiednie przygotowanie do zabiegu, zgodnie z zaleceniami Twojego zespołu terapeutycznego znacząco wpływa na jego skuteczność i bezpieczeństwo. Stosując się do rekomendacji dotyczących diety i stylu życia, nabędziesz poczucia sprawczości oraz tego, że robisz to, co dla Ciebie najlepsze. Pomoże Ci to zapanować nad lękiem i stresem.
Wsparcie rodziny
Nie bój się mówić o swoich uczuciach ani szukać wsparcia wśród najbliższych. Porozmawiaj z rodziną lub przyjaciółmi, o tym co czujesz i czego się obawiasz. Czasem jedna szczera rozmowa może zdziałać cuda i znacząco obniżyć poziom Twojego lęku i stresu. Jeśli to możliwe, zaangażuj swoich najbliższych w swój proces powrotu do zdrowia. Zacznijcie razem nową aktywność fizyczną, nauczcie się gotować nowe posiłki, z których będziesz korzystać po operacji.
Ćwiczenia oddechowe
Świadome ćwiczenia oddechowe to dobry sposób na szybką, naturalną regulację układu nerwowego. Możesz przeprowadzać je zawsze, gdy poczujesz przytłoczenie emocjonalne. Wystarczy, że znajdziesz spokojne i ciche miejsce, a następnie wykonasz kilka powolnych, głębokich wdechów i wydechów.
Wsparcie psychologiczne
Jeśli czujesz, że stres staje się przytłaczający, wymyka się spod Twojej kontroli i wpływa na Twoje codzienne funkcjonowanie to znak, że warto skonsultować się ze specjalistą. Psycholog pomoże Ci zrozumieć Twoje emocje i pokaże, jak sobie z nimi radzić.
Planowanie
Odpowiednio wcześnie zaplanuj swój pobyt w szpitalu. Spakuj wszystkie potrzebne rzeczy, zabierz ciekawą książkę, zapisz na telefonie ulubioną muzykę, podcasty lub filmy, które umilą Ci czas spędzony na oddziale.
Sen
Zadbaj o sen, odpoczynek i relaks. Podczas snu układ nerwowy odpoczywa i się regeneruje. Po dobrze przespanej nocy z pewnością poczujesz się lepiej, a Twój organizm będzie przygotowany do operacji i nadchodzących zmian.
O czym jeszcze warto pamiętać, aby zmniejszyć lęk przed operacją bariatryczną? Dodatkowe wskazówki
Musisz uświadomić sobie, że celem operacji bariatrycznej jest poprawa Twojego zdrowia i jakości życia. W efekcie poprawi się Twoje samopoczucie i zyskasz większą sprawność, a to pozytywnie wpłynie na codzienne funkcjonowanie. Nawet jeśli po drodze pojawią się trudności, Twoje zdrowie jest najważniejszą wartością, o którą warto dbać.
- Pamiętaj, że jesteś pod opieką wykwalifikowanych specjalistów, którzy towarzyszą Ci w całym procesie. Nie bój się zadawać pytań ani komunikować swoich potrzeb i wątpliwości.
- Przed operacją nie należy przyjmować żadnych leków ani suplementów uspokajających bez konsultacji z lekarzem. Mimo że są łatwo dostępne i często opisywane jako najlepsze wsparcie w sytuacjach stresowych, mogą powodować działania niepożądane, wchodzić w interakcje z innymi lekami, a nawet wpływać na ryzyko powikłań okołooperacyjnych, dlatego nie stosuj ich na „własną rękę”.
Lęk przed operacją bariatryczną - podsumowanie
Operacja bariatryczna to nie tylko sam zabieg i pobyt w szpitalu, ale również konieczność całkowitej zmiany swojego dotychczasowego stylu życia. Nic więc dziwnego, że wielu pacjentów odczuwa w związku z tym stres i lęk. Aby zmniejszyć swoje obawy, warto przede wszystkim rozmawiać o nich z lekarzami, psychologami i dietetykami, a także rodziną i przyjaciółmi. Pomocne jest też odpowiednie przygotowanie, korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji lub grup wsparcia. Na co dzień warto zadbać również o ćwiczenia oddechowe i dobry jakościowo sen.
Źródła: