Rękawowa resekcja żołądka – na czym polega?
Rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy) to zabieg bariatryczny o charakterze restrykcyjnym i jednocześnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów laparoskopowych. W trakcie zabiegu chirurg usuwa ok. 80-85% żołądka. Pojemność „nowego” narządu wynosi ok. 150-200 ml, co sprawia, że pacjent po operacji przyjmuje zdecydowanie mniejsze porcje jedzenia. W efekcie dochodzi do znacznego obniżenia kaloryczności diety i skutecznej utraty masy ciała. Rękawowa resekcja żołądka ma też wysoką skuteczność w leczeniu powikłań choroby otyłościowej.
Rękawowa resekcja żołądka – przebieg operacji
Zabieg rękawowej resekcji żołądka przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i zazwyczaj trwa ok. 90 minut. Chirurg wykonuje na skórze pacjenta ok. 5 nacięć w szerokości 1-2 cm, przez które wprowadza kamerę, narzędzia zabiegowe i źródło światła. Następnie jednocześnie tnie i szyje żołądek wzdłuż krzywizny większej tak, aby pozostawiona część tego narządu miała pojemność ok. 150-250 ml. Odcięta część żołądka jest usuwana z ciała. Po operacji pacjent powinien pozostać w szpitalu na obserwacji.
Rękawowa resekcja żołądka – korzyści i efekty
Efekty rękawowej resekcji żołądka są bardzo dobre. Większość pacjentów uzyskuje zadowalający spadek masy ciała (nawet 50-80% w pierwszych 6-12 miesiącach po operacji) oraz poprawę stanu zdrowia i parametrów metabolicznych. Wynika to zarówno ze zmniejszenia objętości żołądka oraz ograniczenia przyjmowanej ilości pokarmów, jak i zmian hormonalnych. Po operacji dochodzi m.in. do zmniejszenia wydzielania greliny, czyli tzw. hormonu głodu, który pobudza łaknienie.
Wiele badań naukowych i obserwacji klinicznych udowodniło też pozytywny wpływ rękawowej resekcji żołądka na kontrolę masy ciała, a tym samym na leczenie cukrzycy typu 2, zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego czy bezdechu sennego, które są powikłaniami choroby otyłościowej. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest możliwość wykonania go metodą laparoskopową. Dzięki temu rany pooperacyjne są mniejsze, szybciej się goją, a pacjent w krótszym czasie wraca do codziennej i zawodowej aktywności.
Rękawowa resekcja żołądka – kwalifikacja do zabiegu
Rękawowa resekcja żołądka to jedna z najczęściej wykonywanych operacji bariatrycznych. Kwalifikacja do zabiegu nie różni się znacząco od ogólnego procesu kwalifikacyjnego do chirurgicznego leczenia otyłości. Z tej metody leczenia mogą skorzystać pacjenci, których wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza 40 lub mieści się w przedziale od 35 do 40 i występują u nich powikłania choroby otyłościowej (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, bezdech senny).
Aby zakwalifikować pacjenta do operacji, konieczne jest również prawidłowe przejście przez etap przygotowawczy oraz ścisła współpraca chorego z zespołem terapeutycznym. Przed zabiegiem wskazane są m.in.:
- Odbycie konsultacji dietetycznej, psychologicznej, kardiologicznej, endokrynologicznej i pulmonologicznej,
- Wykonanie badań laboratoryjnych i obrazowych (np. USG jamy brzusznej).
Dodatkowo już na tym etapie należy wdrożyć odpowiednie zmiany w sposobie żywienia i aktywności fizycznej, aby przygotować się do operacji, zwiększyć jej skuteczność i tempo rekonwalescencji. Współpraca pacjenta z zespołem terapeutycznym jest jednym z najważniejszych elementów leczenie choroby otyłościowej i przekłada się na lepsze efekty po operacji.
Sprawdź, jakie badania trzeba zrobić przed operacją bariatryczną.
Rękawowa resekcja żołądka – przeciwwskazania do zabiegu
Mimo że rękawowa resekcja żołądka jest często wykonywaną, bezpieczną operacją, nie każdy pacjent może zostać do niej zakwalifikowany. Przeciwwskazania do zabiegu obejmują m.in.:
- Aktywną chorobę nowotworową i wyniszczenie organizmu,
- Poważne zaburzenia krzepnięcia krwi,
- Zaburzenia układu krążeniowo-oddechowego uniemożliwiające znieczulenie pacjenta,
- Choroby psychiczne takie jak depresja, zaburzenia osobowości (w fazie zaostrzenia, jeśli uniemożliwiają współpracę między pacjentem a zespołem terapeutycznym),
- Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków,
- Ciążę lub chęć zajścia w ciążę w najbliższej przyszłości.
Warto podkreślić, że rękawową resekcję żołądka można wykonać u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna, ponieważ działania chirurgiczne obejmują sam żołądek i nie ingerują w budowę jelit w przeciwieństwie do innej operacji bariatrycznej, jaką jest gastric bypass.
Rękawowa resekcja żołądka – powikłania
Jakie są skutki uboczne zmniejszenia żołądka? Mimo stosunkowo wysokiego profilu bezpieczeństwa, rękawowa resekcja żołądka, jak każda operacja, może powodować powikłania. Do najczęstszych należą:
- Zakażenia ran pooperacyjnych,
- Krwawienia w obrębie żołądka,
- Uszkodzenie śledziony w trakcie zabiegu,
- Niedobory witamin i minerałów, odwodnienie, wynikające ze zmian w odżywianiu po operacji,
- Refluks żołądkowo-przełykowy,
- Nudności,
- Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej,
- Niewydolność układu krążenia i nerek,
- Zatorowość płucna,
- Zakrzepica żył głębokich,
- Zapalenie płuc.
Pamiętaj, aby zgłaszać się na konsultacje do lekarza w przypadku zauważania jakichkolwiek niepokojąych objawów.
Rekonwalescencja po zabiegu. Ile goi się żołądek po sleeve?
Czas powrotu do codziennej aktywności i regeneracji organizmu po rękawowej resekcji żołądka zależy od przestrzegania zaleceń przez pacjenta. Edukacja na ten temat powinna być przeprowadzona jeszcze przed operacją. Przez pierwsze dni niezbędne jest przyjmowanie posiłków w formie płynnej i półpłynnej, następnie można stopniowo rozszerzać dietę. Porcje powinny być kontrolowane, dopasowane do objętości żołądka pozostawionej po operacji. Niezbędna jest również suplementacja, odpowiednia pielęgnacja ran pozabiegowych i przestrzeganie zaleceń lekarzy dotyczących aktywności fizycznej.