Dietetyczka Baria3
Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl
Pierwszym krokiem w przygotowaniu do operacji bariatrycznej jest umówienie się na konsultację z chirurgiem bariatrycznym. Przed wizytą warto przygotować sobie listę pytań dotyczących operacji i czasu rekonwalescencji po zabiegu. Weź ze sobą dokumentację medyczną. W trakcie wizyty lekarz będzie pytał o historię leczenia choroby otyłościowej, przyjmowane leki, próby redukcji masy ciała, a także o twoją motywację do zmiany stylu życia.
Kolejnym krokiem na ścieżce bariatrycznej jest kompleksowa diagnostyka, w trakcie której przejdziesz szereg badań specjalistycznych, aby zapewnić ci maksymalne bezpieczeństwo podczas operacji.
Poznaj jakie badania przed operacją bariatryczną są wykonywane:
- badania krwi – pełna morfologia, glukoza, hemoglobina glikowana, kortyzol, TSH, Lipidogram, próby wątrobowe, jonogram, żelazo, mocznik, kreatyniana, kwas moczowy, witaminy, hormony.
- EKG i echokardiogram serca.
- USG jamy brzusznej.
- gastroskopię i test na Helicobacter pylori.
- spirometrię
Szczegółowe badania przed operacją bariatryczną, obejmuje konsultacje ze specjalistami:
- Dietetykiem – określi twoją relację z jedzeniem, wprowadzi korekty i wyznaczy plan postępowania dietetycznego przed operacją, pomoże w zmianie nawyków żywieniowych.
- Psychologiem - oceni gotowość psychiczną, twoje zaangażowanie w proces, gotowość do radykalnych zmian stylu życia.
- Endokrynologiem – w celu diagnostyki i ewentualnego leczenia chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego. Najczęściej leczone przez endokrynologa schorzenia to te związane z tarczycą czy trzustką.
- Kardiologiem – w celu diagnostyki chorób układu sercowo-naczyniowego, do których zalicza się – nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia rytmu serca.
- Pulmonologiem – konsultacja ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie zaburzeń pracy układu oddechowego, w tym zespołu obturacyjnych bezdechów sennych.
- Anestezjologiem - omówi znieczulenie i oceni bezpieczeństwo jego wykonania. Ta wizyta ma miejsce bezpośrednio przy przyjęciu na termin operacji
Przygotowanie do operacji bariatrycznej nie kończy się na kompleksowej diagnostyce. W zaleceniach przed operacją spotkasz się ze wskazówkami dotyczącymi zmiany stylu życia – m.in. z koniecznością rzucenia palenia, które jest kluczowe dla twojego bezpieczeństwa, oraz zalecaną redukcją masy ciała, która ma istotny wpływ na twoją rekonwalescencję po operacji. Praca nad zmianą nawyków żywieniowych jeszcze przed zabiegiem ułatwi ci wejście w okres pooperacyjny.
Przygotowanie do operacji bariatrycznej to proces, badania do operacji bariatrycznej obejmują szeroką diagnostykę i liczne konsultacje. Celem jest nie tylko ocena stanu zdrowia, ale także przygotowanie pacjenta do zmiany i wprowadzenia nowego stylu życia. Choć lista badań może wydawać się długa, wykonujemy je w trakcie dwudniowego pobytu w naszym szpitalu. Każde z nich jest niezbędne dla twojego bezpieczeństwa procesu leczenia. Pamiętaj, że chirurgia bariatryczna to narzędzie - kluczem do długotrwałego sukcesu jest Twoje zaangażowanie w zdrowy styl życia.
Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl
share
Podziel się
Kontakt
Umów się na wizytę
Wrocław
Kalkulator bmi
czym jest BMI?
Zakresy wartości BMI:
Specjalizacja
Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie
O sobie