• Baria 3
 • Blog
 • 13 rzeczy, które warto wiedzieć przed operacją bariatryczną
13 rzeczy, które warto wiedzieć przed operacją bariatryczną

13 rzeczy, które warto wiedzieć przed operacją bariatryczną

Decyzja o chirurgicznym leczeniu otyłości to duże wyzwanie. Bez względu czy będzie to rękawowa resekcja żołądka czy gastric bypass (ominięcie żołądka) będzie to znaczna zmiana w moim życiu. Co mnie czeka po operacji, co się zmieni, z jakimi wyzwaniami zmierzę się na swojej drodze do lekkiego życia?

Jedzenie

Początkowo jedzenie będzie mało atrakcyjne, a uczucie satysfakcji z jedzenia wróci po kilku tygodniach. Uczucie sytości i satysfakcji nie jest tym samym. Twoje porcje będą wydawały się maleńkie, jednak nie będziesz w stanie zjeść więcej. 

 

Smak

Twoje kubki smakowe zmienią preferencję. Pokarmy, które do tej por były atrakcyjne i smaczne, będą smakować inaczej i odwrotnie.

 

Włosy

Włosy mogą, ale nie muszą wypadać. Niektóre osoby stracą część włosów, innym się zaledwie lekko przerzedzą. Można stosować preparaty biotyny, aby wspierać odrastające włosy, ale nie zapobiegniesz wypadaniu włosów. Na szczęście to również się odwróci. Niektóre osoby decydują się na obcięcie długich włosów, pomaga to w utrzymaniu ich objętości. Włosy po odrośnięciu są mocne i silne. 

 

Relacje

Twoja relacja z bliskimi może być wyzwaniem. Zdefiniuj kim jesteś jako osoba i jaka jest Wasza relacja. Zmienisz się, a Twoja druga połówka będzie Ci towarzyszyć w tej zmianie. Całe Twoje spojrzenie na jedzenie i styl życia musi ulec zmianie, a bliscy pójdą z Tobą lub nie będą w stanie tego zrobić. Postaw na komunikację, jest niezbędna do zachowania dobrej relacji.

 

Obwody i kilogramy

Stracisz obwody bez kilogramów. Zwróć uwagę na swoje ubrania, a nie tylko na wagę.

Doświadczysz zastojów redukcji masy ciała. Zdarza się. Cierpliwie realizuj założenia. Pij wodę.

 

Skóra

Jeśli obwody Twojego ciała są duże, po operacji możesz doświadczyć znacznego nadmiaru skóry. Niestety nie ma ćwiczeń czy zabiegów, które temu zapobiegną. Oczywiście są osoby, których skóra wchłania się, a fałdy skórne nie są duże.  

 

Seks

Twoja aktywność seksualna się zmieni. Zwiększy się Twoja wydolność i wzrośnie libido.

 

Postrzeganie siebie

To, jak widzisz siebie, zmieni się.  Jeśli  od zawsze  zmagasz się z nadmierną masą ciała, będziesz  ponownie poznawać siebie. To proces. Zaakceptuj siebie i te zmiany.

 

Miesiączkowanie

U kobiet reguluje się miesiączkowanie.  Jeśli nie miesiączkowałaś do tej pory, możesz nagle zacząć. Natomiast jeśli przed operacją nie miałaś zaburzeń miesiączkowania, mogą się one pojawić. To szaleją hormony, wyrównają się.

 

Przyjaźnie

Ludzie będą traktować cię inaczej, zazwyczaj lepiej. To trudne doświadczenie, gdy zdasz sobie sprawę, jak postrzegały Cię osoby przez Twoją masę ciała. Powinno to skłonić Cię do refleksji, kim są Twoi prawdziwi przyjaciele.

 

Ocena

Może się okazać, że osądzasz innych otyłych ludzi za ich wybory. Zatrzymaj to.

 

Aktywność fizyczna

Znajdź swoja aktywność fizyczną, taką, którą uwielbiasz robić, a twoje ciało pokocha Cię za to. Tak, możesz funkcjonować bez treningu, ale ćwiczenia są niezbędne do utrzymania zdrowia i właściwej masy mięśniowej.

 

Rywalizacja

Porównywanie się z innymi to najlepszy sposób na porażkę. Tempo Twojej redukcji jest wolniejsze czy ilość zredukowanych kilogramów jest niższa niż innych chlorków. Każda osoba wędruje swoją drogą a sukcesy innych nie degradują Twoich. Zaufaj procesowi i swojemu zespołowi. Ta sama podróż, ale różne łodzie, różni ludzie. Cierpliwie realizuj swoje cele.

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt