O czym się dowiesz?
Kwalifikacja do operacji bariatrycznej to proces, którego celem jest jak najlepsze poznanie sytuacji danej osoby i upewnienie się, że operacja bariatryczna będzie bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. Ponadto proces kwalifikacyjny pozwala pacjentowi na zapoznanie się z interdyscyplinarnym zespołem terapeutycznym i umożliwia poszerzenie wiedzy na temat zabiegów bariatrycznych. Stanowi też czas na wyjaśnienie, jakie zmiany należy wprowadzić po operacji. Dzięki temu decyzja o leczeniu będzie dobrze przemyślana i świadoma. Najważniejsze elementy kwalifikacji do operacji bariatrycznej to:
Najważniejszym kryterium kwalifikacyjnym do chirurgicznego leczenia otyłości jest masa ciała i wskaźnik BMI. Ile trzeba ważyć, żeby zakwalifikować się do operacji bariatrycznej? W większości przypadków do zabiegu kwalifikuje się osoby z BMI powyżej 40 lub powyżej 35, jeśli towarzyszą im choroby związane z otyłością, np. cukrzyca typy 2, bezdech senny czy nadciśnienie tętnicze.
Kryteria kwalifikacyjne nie dotyczą jednak wyłącznie masy ciała. Obejmują również:
Pacjenci kwalifikowani do operacji bariatrycznej powinni wykazywać pełne zrozumienie i świadomość na temat korzyści i ryzyka związanego z zabiegiem. Muszą być gotowi do współpracy z lekarzem, dietetykiem i psychologiem oraz do zmian w swoim życiu. Odpowiednia kwalifikacja i przygotowanie do operacji bariatrycznej stanowi fundament sukcesu.
Mimo że operacje bariatryczne są wykonywane dość często i charakteryzuje je stosunkowo wysoki profil bezpieczeństwa, nie każda osoba z otyłością może zostać zakwalifikowana do tej metody leczenia. Zdarza się, że stan zdrowia pacjenta uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. Jakie choroby wykluczają operacje bariatryczne?
Ważnym przeciwwskazaniem jest również czynne uzależnienie od alkoholu lub narkotyków, ponieważ używki uniemożliwiają świadomą współpracę pacjenta z lekarzami. Utrudniają też akceptację efektów zabiegu oraz zrozumienie konieczności zmiany diety i stylu życia. Operacje bariatryczne nie są przeprowadzane także u kobiet, które są w ciąży, karmią piersią lub planują ciążę oraz u osób, które nie wyrażają zgody ani pełnego przekonania co do słuszności leczenia.
Powyższe sytuacje stanowią bezwzględne przeciwwskazania do operacji bariatrycznej. Istnieją również przeciwwskazania względne, które należy rozpatrywać indywidualnie. Obejmują one następujące problemy:
Dodatkowo pacjenci, którzy w przeszłości chorowali na nowotwór złośliwy, powinni odbyć konsultacje onkologiczne przed kwalifikacją do chirurgicznego leczenia otyłości.
Prawidłowa kwalifikacja do operacji bariatrycznej, jest niezbędna do tego, aby zabieg był bezpieczny i skuteczny. Podstawowym kryterium jest masa ciała i wskaźnik BMI, jednak w procesie kwalifikacyjnym bierze się pod uwagę również ogólny stan zdrowia oraz aspekty psychologiczne. Mimo że operacje bariatryczne mają wysoką skuteczność, nie każdy pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu. Nowotwory, uzależnienia, ciąża, czy brak współpracy z zespołem terapeutycznym wykluczają jego przeprowadzenie. Przeszkodą może być też niechęć do wprowadzenia zmian w stylu życia po operacji. W procesie kwalifikacyjnym najczęściej bierze udział kilku specjalistów, co pomaga w podjęciu najlepszej decyzji i doborze najskuteczniejszej metody.
Źródła:
share
Podziel się
Kontakt
Umów się na wizytę
Rozłóż płatność na lekkie raty!
Zapytaj koordynatora o szczegóły.
Wrocław
Kalkulator bmi
czym jest BMI?
Zakresy wartości BMI:
Specjalizacja
Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie
O sobie