O czym się dowiesz?
Bypass żołądkowy to operacja bariatryczna stosowana w leczeniu otyłości i jej powikłań. Nazywana jest też wyłączeniem żołądkowo-jelitowym. Podczas zabiegu chirurg wycina z żołądka niewielki zbiornik (tzw. pouch, sakiewka) o objętości kilkudziesięciu mililitrów. Następnie jest on łączony z odpowiednio przygotowanym jelitem cienkim za pomocą zespolenia. W ten sposób zmniejsza się objętość żołądka oraz długość jelita aktywnie wchłaniającego pokarm. Po operacji „nowy” żołądek ma pojemność ok. 30-50 ml, co znacząco ogranicza ilość spożywanego pokarmu. Skróceniu ulega również czas trawienia i wchłaniania. Operacja przeprowadzana jest metodą laparoskopową w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj ok. 2 godzin. Jest to zabieg bardzo skuteczny. Po operacji średnia utrata masy ciała wynosi około 70% w ciągu 6–12 miesięcy od zabiegu.
Bypass żołądkowy – dla kogo? Kwalifikacja do zabiegu
Wskazaniem do wykonania bypassu żołądkowego jest otyłość olbrzymia (otyłość III stopnia) oraz otyłość II, jeśli towarzyszą jej choroby współistniejące związane z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie. Do zabiegu kwalifikuje się więc pacjentów, których BMI wynosi ≥40 kg/m2 oraz osoby z BMI w zakresie 35-39,9 kg/m2, u których stwierdzono m.in.:
Bypass żołądkowy jest szczególnie polecany pacjentom z cukrzycą typu 2, ponieważ u wielu z nich operacja pomaga zdecydowanie lepiej kontrolować tę chorobę, a nawet skutecznie ją wyleczyć. Innym bardzo ważnym wskazaniem do tej operacji jest refluks żołądkowo-przełykowy.
Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do bypassu żołądkowego, które należy omówić z lekarzem podczas pierwszej wizyty, aby dokonać najlepszego i najbezpieczniejszego wyboru.
Jak przebiega kwalifikacja do zabiegu?
Głównym efektem operacji jest redukcja masy ciała. Już podczas 6-12 miesięcy po operacji waga może zredukować się nawet o 70-80%.
Bypass żołądkowy jest obecnie najdłużej wykonywaną operacją bariatryczną na świecie. Jest więc sprawdzonym, skutecznym i bezpiecznym narzędziem w walce z otyłością olbrzymią i powikłaniami nadmiernej masy ciała. Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu zależą nie tylko od doświadczenia chirurga, ale też motywacji i przygotowania samego pacjenta. Dlatego konsultacje dietetyczne, psychologiczne oraz zmiany w stylu życia jeszcze przed operacją są bardzo ważne dla powodzenia procedury.
Po operacji mogą pojawić się dolegliwości będące skutkiem zmian w anatomii przewodu pokarmowego. Wiele z nich mija samoistnie. Z czasem można radzić sobie z nimi za pomocą odpowiedniej diety i stylu życia. Najczęstsze skutki uboczne obejmują:
Gastric bypass to chirurgiczna metoda leczenia otyłości rekomendowana pacjentom z otyłością i jej powikłaniami takimi jak cukrzyca typu 2, czy refluks. Jest najdłużej wykonywaną operacją bariatryczną na świecie o bardzo wysokiej skuteczności.
Źródła:
share
Podziel się
Kontakt
Umów się na wizytę
Rozłóż płatność na lekkie raty!
Zapytaj koordynatora o szczegóły.
Wrocław
Kalkulator bmi
czym jest BMI?
Zakresy wartości BMI:
Specjalizacja
Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie
O sobie