• Baria 3
 • Blog
 • Dlaczego warto rzucić palenie przed operacją bariatryczną
Dlaczego warto rzucić palenie przed operacją bariatryczną | Blog Baria3

Dlaczego warto rzucić palenie przed operacją bariatryczną

Częstym pytaniem wśród naszych pacjentów jest - czy muszę rzucić palenie przed operacją bariatryczną? Odpowiedź brzmi... zdecydowanie tak! Zaprzestanie palenia jest jednym z elementów przygotowania do operacji bariatrycznej. W trakcie konsultacji kwalifikacyjnej usłyszycie zalecenie jak najszybszego rzucenia palenia.

 

Chirurdzy zespołu Baria3 wykonują procedury chirurgicznego leczenia otyłości, takie jak rękawowa resekcja żołądka, gastric bypass (ominięcie żołądka), gastric bypass z dwoma pętlami (mini gastric bypass). Chirurgia bariatryczna ma na celu ograniczenie spożywania energii a co za tym idzie redukcję masy ciała. Istotnym i najważniejszym elementem chirurgicznego leczenia otyłości jest zaangażowanie osoby operowanej. Zaprzestanie palenia jest niezbędne dla rozpoczęcia lekkiego życia po operacji bariatrycznej.

 

Zakaz palenia już przed operacją

 

Dla osób, które pytają czy mogą palić przed a nawet po operacji bariatrycznej, odpowiedź jest bardzo krótka i prosta, brzmi "nie"! Palenie zwiększa ryzyko występowania takich chorób jak POChP, rozedma płuc, rak płuca czy rak pęcherza. To co nie jest już tak znane to fakt, że palenie zwiększa ryzyko powikłań po operacji oraz spowalnia proces gojenia.

Ze względu na wiele możliwych problemów zdrowotnych związanych z papierosami, osoby, które rozważają operację bariatryczną, są zdecydowanie zachęcane do rzucenia palenia przed zabiegiem i do dalszego powstrzymywania się od palenia po zakończeniu leczenia. Najlepiej, żeby pacjenci rzucili palenie co najmniej sześć tygodni przed datą operacji. 

 

Powikłania a palenie tytoniu

 

Palenie ma negatywny wpływ na rekonwalescencję i gojenie się zespolenia i ran na brzuchu. Dym tytoniowy obkurcza naczynia krwionośne, co ogranicza przepływ krwi i uniemożliwia dostarczenie tlenu i składników odżywczych do operowanego miejsca. A to w znacznym stopniu spowalnia powrót do zdrowia. 

Dym papierosowy zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej, które mogą prowadzić do krwawienia, niedrożności żołądka a nawet prefotacji żołądka. Powikłania te mogą prowadzić do sytuacji awaryjnej i konieczności reoperacji.

 

Czy warto wracać do palenia?

 

Nie warto! Bo palenie nigdy nie jest bezpieczne. Palenie upośledza funkcje narządów i zwiększa ryzyko udaru, zawału serca, chorób płuc, krzepnięcia krwi i raka. Palenie zakłóca również powrót do zdrowia po operacji, spowalniając proces  proces gojenia. Palenie sprawia, że powikłania pooperacyjne są bardziej prawdopodobne niż u osób niepalących.

Osobom po operacji bariatrycznej zaleca się powstrzymanie się od palenia przez co najmniej sześć tygodni przed zabiegiem chirurgicznym i żeby nie wracały już do nałogu po operacji. Powikłania chirurgiczne związane z paleniem, takie jak wrzody żołądka czy perforacje, mogą rozwinąć się nawet lata po operacji, więc osoby, które decydują się palić po operacji bariatrycznej, narażają się na ryzyko wystąpienia odległych powikłań po operacji bariatrycznej.

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

 • poniżej 18,5
  niedowaga
 • 18,5 - 24,9
  prawidłowa masa ciała
 • 25 - 29,9
  nadwaga
 • 30 - 34,9
  otyłość I stopnia
 • 35 - 39,9
  otyłość II stopnia
 • 40 powyżej
  otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt