• Baria 3
  • Blog
  • 6 lekkich potraw wigilijnych - propozycja Baria3
6 lekkich potraw wigilijnych - propozycja Baria3 | Blog Baria3

6 lekkich potraw wigilijnych - propozycja Baria3

To najlepszy czas w roku! Jesteśmy tutaj, aby pomóc Wam świętować dzięki naszym zdrowym przepisom na Boże Narodzenie. Od barszczu po serniczek — mamy dla Was kilka klasycznych przepisów wigilijnych, które zapewnią Wam lekkie święta!

 

Poznajcie kilka wskazówek, które pozwolą przygotować potrawy na wigilijny stów w lekkiej i smacznej odsłonie.

 

Barszcz czerwony z uszkami

 

Pierwszy na stole pojawi się barszcz. W trakcie przygotowania zupy, pomiń słodzenie jej cukrem lub miodem, warto także zrezygnować z zabielania barszczu śmietaną. Wykluczenie tych dodatków pozwoli zmniejszych wartość energetyczną barszczu o kilka kilokalorii. Dla podkreślenia smaku do zupy można dodać soku jabłkowego czy soku z cytryny, a także dodać goździki lub cynamon. Nie zapominajcie o ziołach - majeranek, czy czosnku, które genialnie podkęca walory smakowe.

Jeśli barszcz to uszka.. tylko ile ich powinno znaleźć się na talerzu? Ogranicz się do 4 uszek z kapustą i grzybami, oczywiście jeśli dobrze je tolerujesz. Pomiń obsmażanie uszek przed podaniem, odejmiesz kilka kalorii z dania. Niech uszka trafią na talerz prosto z gotującej się wody.
Zamiast kupować uszka, które wykonane są z tzw. białej mąki, można przygotować je samodzielnie (lub kupić) z mąki pełnoziarnistej. Jest ona mniej kaloryczna niż "biała" a poza tym jest źródłem drogocennego błonnika.

 

Karp

 

Smażony karp w panierce to najczęściej spotykana ryba na wigilijnym stole. Tak przygotowana ryba chłonie tłuszcz w trakcie smażenia,, szczególnie wersja w panierce. To powoduje, że wartość energetyczna potrawy gwałtownie wzrasta.
Zamiast smażenia wybierz pieczenie lub pieczenie w folii, możesz także przygotować karpia w galarecie co znacznie obniży zawartość tłuszczu w potrawie.
Jeśli już zdecydujesz się na smażenie, wybierz patelnie z nieprzywierającą powłoką, co pozwoli uniknąć dodatku tłuszczu. Oczywiście wyklucz panierkę co automatycznie obniży wartość energetyczną dania.

 

Ryba po grecku

 

Przygotowując rybę po grecku wybierz chudą rybę, której wartość energetyczna w 100g nie przekracz 100kcal. Do takich ryb należą - dorsz, sola, mintaj.

Cebulę, którą dodajesz do dania, smaż bez dodatku tłuszczu na patelni z nieprzywierającą powłoką. Unikając smażenia na tłuszczu, unikniesz znacznych ilości kalorii.

Tradycyjnie przygotowana ryba po grecku ma około 300kcal (porcja 200g). Mąka, smażenie mają znaczący wpływ na wartość energetyczną potrawy. Zamieniając mąkę na sok z cytryny, przyprawy, a smażenie na gotowanie w wywarze warzywnym z pewnością pozwoli znacznie ograniczyć podaż energii.

 

Śledź

 

W śledziu znajdziesz nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Dlatego nie zalewaj go olejem i nie smaż. Możesz przyrządzić je podobnie jak karpia lub lekko zakwasić sokiem z cytryny z dodatkiem jabłka, cebuli i odrobiny oliwy, która doda im wyrazistego smaku. Prostym rozwiązaniem są śledzie w keczupie. Dla bardziej zaawansowanych kulinarnie polecam śledzia w sałatce z burakiem. Osoby, które przygotowują śledzia pod pieżynką (w majonezie lub śmietanie), te tłuste i kaloryczne dodatki mogą zastąpić w całości jogurtem lub wymieszać śmietanę z jogurtem naturalnym, aby obniżyć zawartość tłuszczu w potrawie.

 

Sałatka jarzynowa

 

Jak najprościej odchudzić sałatkę jarzynową? Oczywiście wyeliminować lub zminimalizować dodatek majonezu zamieniając go na jogurt naturalny. Dla podkreślenia smaku można wykorzystać musztardę. Jej różne rodzaje z pewnością urozmaicą tradycyjną sałatkę jarzynową.

 

Ciasto

 

Przygotowanie świątecznego sernika w domu, używając chudego twarogu, zamiast śmietany dodać jogurt, pominąć bakalie, cukier zamienić na erytrytol. Pomiń smarowanie blachy masłem, zamiast tego użyj papieru do pieczenia.

Przygotowując samodzielnie makowiec, ogranicz ilośc miodu i bakalii w masie makowej, tym samym obniżysz jego wartość energetyczną. 

Kupując gotowe słodkości, zwróć uwagę, żeby nie były polane czekoladą lub lukrem. Wystarczy, jeśli cukiernik posypie je cukrem pudrem.

 

Katarzyna Walas

Dietetyczka Baria3

Dietetyczka bariatryczna, specjalistka leczenia żywieniowego, psychodietetyczka. Ukończyła Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka wpisów na blogu Baria3.pl

Kontakt

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych (pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się TUTAJ)

* - pola wymagane

Wrocław

Kalkulator bmi

czym jest BMI?

Kalkulator BMI (ang. Body Mass Index), to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do określenia stopnia zaawansowania otyłości, a także do oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała. Im wyższy stopień otyłości, tym ryzyko powikłań otyłości jest niestety większe.

Twój BMI

Płeć
Twój BMI: 420
III stopień otyłości
Powtórz

Zakresy wartości BMI:

  • poniżej 18,5
    niedowaga
  • 18,5 - 24,9
    prawidłowa masa ciała
  • 25 - 29,9
    nadwaga
  • 30 - 34,9
    otyłość I stopnia
  • 35 - 39,9
    otyłość II stopnia
  • 40 powyżej
    otyłość III stopnia
Michał Krefft - ZnanyLekarz.pl
Rafał Mulek - ZnanyLekarz.pl

Imię

Nazwisko

Specjalizacja

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy Uniwersytet SWPS w Warszawie

O sobie

Kontakt